Zrušenie voľne plávajúceho kurzu by mohlo zachrániť Argentínu pred hyperinfláciou a kolapsom bankového systému, povedal v televíznom rozhovore Duhalde. Argentínska mena bola desaťročie pevne naviazaná na americký dolár v pomere jedna k jednej, ale začiatkom tohto roku kvôli ekonomickým problémom vláda už nemohla udržať tento kurz a uvoľnila ho.
Argentínske peso však odvtedy prudko padá a v súčasnosti jeden dolár stojí už tri pesos. Ceny v obchodoch rastú a ľudia sa nemôžu dostať k svojim peniazom, lebo banky ostali tento týždeň kvôli veľkým výberom hotovostí zatvorené. A podľa posledných správ centrálna banka odporúča, aby ostali zavreté do budúceho týždňa.
Zákon, ktorý by zmenil 60 percent bankových vkladov na štátne dlhopisy, neprešiel a minister ekonomiky Jorge Remes Lenicov odstúpil. Vláda chcela urobiť z ľudí veriteľov štátu, ale zákonodarný zbor to zamietol. V súčasnosti sa už rokuje o novom zákone, ktorý by znemožnil výber peňazí zo zmrazených účtov.
Tento zákon by dal bankám čas vyriešiť si svoje problémy a otvoriť pobočky s novou stratégiou. Podľa BBC však zákon obyvateľstvo neprijme z nadšením, keďže už teraz nemá dosť hotovosti ani na nákup potravín. Počas rokovania o tomto zákone v uliciach ľudia pálili americké vlajky a odpaľovali zábavnú pyrotechniku smerom na parlament.
Aby prezident aspoň trochu zmiernil hnev obyvateľstva a zabránil rozšíreniu nepokojov, čo sa pre mnohých skončili tragicky, začal v poslednom čase obviňovať Medzinárodný menový fond, ktorý doteraz označoval za poslednú nádej Argentíny.
Fond zmrazil v decembri úverovanie Argentíny, po tom ako krajina prestala byť schopná splácať svoje dlhy. Teraz pripúšťa, že poskytovanie úverov obnoví, ale len ak vláda uskutoční drastické ekonomické reformy. Tie by však znamenali ďalšie zhoršenie životnej úrovne obyvateľov. (gk)