Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa vojna s terorizmom v Afganistane skončila. Taliban už nie je pri moci, islamskí žoldnieri z al-Káidy dostali, čo si zaslúžili. Krajina má vládu na čele s Hamídom Karzajom, do Kábulu sa vrátil bývalý kráľ Záhir Šáh. Viac-menej idyla. Nie je to tak.
Američania a ich spojenci ďalej bojujú proti zvyškom Talibanu a al-Káidy. Aj keď je spravodajstvo o akciách vo vysokých nadmorských výškach skúpe, z toho, čo na verejnosť preniká, možno usudzovať, že doterajšími operáciami sa vyriešila iba časť veľmi závažného problému.
„S príchodom jari sa zabijaci pokúšajú preskupovať, chcú naďalej vraždiť, vytvoriť chaos a podlomiť úsilie krajiny vybudovať trvalý mier,“ povedal pred pár dňami prezident Bush. Dodal, že o tomto pohybe čerpá správy nielen od tajných služieb. Zdôraznil, že stratégia a taktika veliteľa akcie, generála Tommyho Franksa, sa opiera aj o históriu predchádzajúcich vojenských konfliktov v krajine. Prezident mal na mysli najmä trpkú sovietsku skúsenosť.
Keď moskovskí vodcovia odštartovali v roku 1979 vojenskú akciu na pomoc vodcom vtedajšieho komunistického prevratu, mali pocit, že pôjde o maličkosť. Na konci výpravy však mala Moskva v Afganistane už vyše šesťstotisíc vojakov, ale nič nepomohlo. Koniec bol tragický: v bojoch zahynulo dvadsaťtisíc mladých mužov a množstvo vysokých dôstojníkov. Moskva sa dala na ústup.
Američania sa zo všetkých síl snažia niečomu podobnému zabrániť. Generál Franks už neráta s priveľkým zvyšovaním americkej elitnej sily. Teraz je v Afganistane šesťtisíc špeciálne vycvičených vojakov, čo je polovica spojeneckej sily. Franks však ráta s tým, že boje s ozbrojencami budú pokračovať dlhý čas. Hovorí o niekoľkých rokoch.
Sovieti počas ich konfliktu nenadviazali takmer žiaden kontakt s náčelníkmi kmeňov žijúcich v neprístupných horách, a správali sa ako okupačná sila. Američania stavili práve na úzke kontakty s kmeňmi. Zároveň sa snažia postupne vybudovať afganskú armádu schopnú v budúcnosti zaručiť bezpečnosť krajiny. V Moskve si mysleli, že nebude problém odstrániť moslimské korene a zaviesť komunizmus s tvrdou ateistickou podstatou. Americká stratégia je akoby negáciou tej ruskej - Američania sa stávajú poradcami i inštruktormi a rešpektujú pritom historickú i náboženskú tradíciu.
Sovieti prehrali najmä preto, že za mudžahedínmi stáli Američania. Afganistan sa stal dejiskom jednej z posledných bitiek studenej vojny. Teraz je situácia diametrálne odlišná a aj preto je Bush presvedčený o úspechu.
MICHAL HAVRAN