ať aj pomocou internetu a mobilných telefónov.
Politici doteraz voličov „obťažovali“ pred voľbami len sms správami a elektronickou poštou, teraz sa už majú stať občania aktívnymi účastníkmi.
Prichádza čas elektronických volieb. Sú spravodlivé? Zodpovedať treba najmä problém rovnosti šancí. Predstava, ako volič využije svoje volebné právo prostredníctvom počítača pri šálke dobrej kávy, alebo prebaľovaní svojho potomka, je lákavá. Problém je, že nie všetci majú možnosť „túlať“ sa po internetových linkách v teple svojho domova. Nie všetci musia mať mobilný telefón.
Zdá sa však, že tento argument prevalcovala jednoduchá odpoveď - nikto voličom neuberá právo zájsť si do volebnej miestnosti a hlasovať tam za svojho kandidáta. Voličovi zostáva sloboda výberu ako hlasovať - nohami, rukami alebo vôbec. Tento problém rozlúskli už aj v Spojených štátoch, kde sa hlasovalo prostredníctvom internetu aj v posledných prezidentských voľbách.
Pilotný internetový projekt prebehne v Británii na 29 miestach, z tých najväčších v mestských štvrtiach v Liverpoole a Sheffielde.
Pre verejnosť je dôležité porozumieť tomu, ako elektronický volebný proces prebieha. Každý volič dostane doporučenou zásielkou číselný kód, ktorý zadajú do svojho mobilného telefónu alebo internetu pred samotným hlasovaním. Technológia firmy BT by mala zaručiť tajné hlasovanie a tiež ochranu pred internetovými pirátmi. „O niekoľko rokov budeme takto voliť všetci,“ tvrdí hovorca liverpoolskej radnice.
Zapojiť sa má v Liverpoole približne 20-tisíc oprávnených voličov v obvodoch Everton a Church, kde sa účasť v minulých voľbách v roku 2000 znížila na 14,5 a 24,5 percenta. Celý projekt sa totiž spúšťa práve preto, že ľudia sa o voľby prestávajú zaujímať a nechodia voliť. V britských miestnych voľbách sa očakáva účasť len štvrtiny oprávnených voličov. Práve nízka účasť zvyšuje šance pravicových extrémistov z Britskej národnej strany.
Labouristická vláda dúfa, že nové možnosti elektronického hlasovania upútajú najmä mladých ľudí, ktorí strácajú záujem o verejný život. Elektronicky by sa potom malo hlasovať aj vo všeobecných voľbách.
Napríklad v Sheffielde budú môcť obyvatelia odovzdať svoj hlas prostredníctvom čipových kariet v špeciálnych kioskoch priamo na ulici alebo v knižnici.
Ak všetko dobre dopadne, dá sa predpokladať, že elektronické hlasovanie sa čoskoro presadí v celej Európe. Pochybovači budú mať ďalší dôvod napadať výsledky volieb, ktoré nebudú na papieri. Otázka zabezpečenia systémov je však legitímna - čo ak celý volebný proces znehodnotí jeden geniálny hacker?
MAREK CHORVATOVIČ