BRATISLAVA – Čoraz viac ľudí si myslí, že byť v odboroch sa neoplatí. Odborom ročne ubudne najmenej päťdesiattisíc členov. „Ľudia si povedia – na čo tam budeme, keď pri zárobku desaťtisíc musíme sto korún mesačne dať na členské a nič z toho nemáme. Spoliehajú sa na tých, ktorí v odboroch ostávajú, že kolektívne vyjednávania za nich urobia,“ hovorí bývalý odborársky funkcionár, dnes poslanec SDK Jozef Krumpolec. „Neuvedomujú si, že týmto oslabujú šance na vyjednávanie. Odbory si začnú vážiť až potom, keď padnú úplne na nos a uvedomia si, že sú potrebné, aby ich chránili.“
Na rozdiel od Slovenska vo vyspelých krajinách majú odbory obrovskú moc. Mečiarova vláda odbory úplne ignorovala, problémy majú aj so súčasnou.
S vládou a zamestnávateľmi podpisujú tzv. generálnu dohodu, v ktorej vláda zaručuje napríklad rast miezd či pokles nezamestnanosti. Keď sa s vládou nedohodnú, odborári sa vyhrážajú štrajkami. Naposledy generálnu dohodu podpísali v roku 2000, žiadne veľké štrajky však neboli, o generálnom ani nehovoriac.
Vo volebnej kampani chce Konfederácia odborových zväzov podporiť ľavicové strany, aby sa vôbec dostali do parlamentu. „Odbory už zrejme nebudú vyzývať občanov, aby podporovali v najbližších voľbách túto vládnu garnitúru. Mne je to ľúto, lebo k nej patrím, ale dialóg medzi odbormi a vládou zamrzol. Vinu majú na tom obe strany, ale väčšiu asi vláda,“ tvrdí Krumpolec. (rf)
Viac v rubrike ODBORY