Nigérijská vláda vyhlásila vojnu podvodníkom, ktorí lákajú od svojich obetí v Spojených štátoch a Európe peniaze pod zámienkou obrovského zisku. Hoci už veľa ľudí vo svete sa na podobnom podvode popálilo, rozširovaním internetu pribúdajú aj ponuky na rozprávkové zárobky, ktoré vo väčšine prípadov pochádzajú z Nigérie.
Už aj na Slovensku sa vyskytli prípady, že firma dostala v minulosti list, prípadne nie tak dávno už mail, s ponukou miliónovej odmeny za poskytnutie pomoci pri prevode väčšej sumy peňazí na zahraničnú banku. Odosielateľ sa vydával za vysokého štátneho úradníka alebo popredného podnikateľa a peniaze pochádzajú zo zvláštnych zdrojov.
Od svojich obetí však „vysoko postavená osoba“ najprv žiada rôzne sumy na zaplatenie administratívnych poplatkov, podplatenie úradníkov a podobne. Dôverčiví a chamtiví ľudia jej posielajú peniaze, až kým nezistia, že ide o podvod.
Tento podvod nie je nový, ale vďaka rozvoju internetu je jednoduchší a v Nigérii je čoraz populárnejší, lebo je to lacnejšia a rýchlejšie, ako posielať listy. „Z dôvodu viditeľných výhod elektronickej pošty v porovnaní s normálnymi listami sa internetové kaviarne stali poštovým úradom pre podvodníkov,“ povedal nigérijský počítačový expert Deji Olajide. Hodina v internetovej kaviarni stojí v Nigérii asi dolár.
Dostupnosť internetu spôsobila, že tisícky nezamestnaných Nigérijčanov trávia väčšinu dňa pri počítači a posielajú podvodné maily. Odhaduje sa, že viac ako polovica ľudí, ktorí si založili bezplatnú schránku elektronickej pošty (Yahoo, Hotmail atď.), ich používa na podvody.
Mnohé adresy sa pritom môžu zdať potenciálnym obetiam dôveryhodné, keďže podvodníci si dávajú mená ako centrálna banka alebo názov niektorej z veľkých spoločností. Akurát, že za zavináčom je hotmail, a nie oficiálna adresa tej-ktorej firmy.
Internetové kaviarne sú centrom podvodníkov. Aj keď vo všetkých visí upozornenie o zákaze posielania podvodných listov, mnohé kaviarne kryjú podvodníkov, ktorí sú pre nich zdrojom veľkých ziskov. Polícia preto z času na čas urobí v niektorej z nich kontrolu, zoberie počítače a zatkne niekoľko podvodníkov. Vláda okrem toho založila národnú komisiu na boj proti podvodníkom.
GABRIEL KÁDASI