BRATISLAVA – Najkrajšou knihou Slovenska za minulý rok sa stala monografia autorky Zity Kostrovej s názvom Mikuláš Galanda. Získala ceny za vynikajúcu grafickú úpravu (Dezider Tóth), celkovú výtvarnú a technickú kvalitu (vydavateľstvo Pallas), za mimoriadne polygrafické spracovanie (Tlačiarne BB) a titul Najkrajšia kniha v kategórii obrazových publikácií a kníh o výtvarnom umení.
Podľa predsedu výberovej komisie Petra Čepca prekvapila dobrá kvalita vedeckých kníh, ktoré typograficky dosahujú úroveň obrazových, fotografických či výtvarných publikácií. „Mrzí ma, že detská kniha trochu zaostáva,“ hovorí Peter Čepec, „zdá sa mi, že vydavatelia chcú na tomto type kníh ušetriť. Je škoda, že viac nevyužívajú široké možnosti našich ilustrátorov. Nie je to však prípad Palculienky, ktorá bezkonkurenčne zažiarila.“ Vydavateľstvo Buvik získalo za túto publikáciu H. Ch. Andersena Cenu Bibiany za najkrajšiu detskú knihu a Jana Kiselová-Sviteková cenu ministerstva kultúry za vynikajúce ilustrácie.
Ďalšími ocenenými dielami sú Danielov sen Dušana Kállaya a Ľubomíra Krátkeho, ďalej kniha Roberta Jančoviča Príbeh svetla v mimoriadnom polygrafickom spracovaní Ivana Jančára a dielo Marie Zavadilová – Svietim si vlastným svetlom. Ministerstvo školstva ocenilo aj učebnicu prírodopisu pre 7. ročník základných škôl a do pozornosti hodnotiacich sa dostali aj študenti – Zuzana Bruncková za prácu Ivan Krasko: Nox et solitudo a Andrea Pézmanová za Bird flying.
V oblasti krásnej literatúry zvíťazili knihy Hermanna Hesseho Siddhárta, Williama Shakespeara Sonety, Ivana Laučíka Cranberry in Ice a preklad Chatwinovho diela Načo som tu.
Ocenené i ďalšie krásne knižky si možno oddnes pozrieť v Medzinárodnom dome detí Bibiana.
V rámci včerajšieho Svetového dňa knihy otvorili v Slovenskej národnej galérii aj výstavu Najkrajšie české knihy na prelome tisícročia, kde sa predstavuje štyridsať ročníkov tejto súťaže s dôrazom na najkvalitnejšie tituly. (km)