Spojené štáty nazvali Džanín ľudskou tragédiou. OSN označila to, čo sa tu odohralo, za morálne odporné. Arcibiskup Desmond Tutu prirovnal izraelskú politiku kolektívneho trestu k praktikám apartheidu. Prečo bola takáto brutalita voči celému mestu nevyhnutná?
„Lebo Džanín bol hlavným centrom samovražedných bombových atentátnikov. Päť z nich, pochádzajúcich z tohto mesta, zabilo 126 nevinných ľudí. Utečenecké tábory boli immúne proti pátraniam, prehľadávaniu a všetkým pokusom zastaviť teror. Od ukrývania teroristov je už len krôčik k páchaniu teroristických činov. V Džaníne sme stratili 23 vojakov. Palestínčania prišli o 47 ozbrojených ľudí a troch civilistov. Všetky tie klebety o masakroch a strašnom ničení zatieňujú tieto základné fakty, skutočný príbeh. Prečo tí, čo odsudzujú našu akciu v Džaníne, nepripomenú Palestínčanom, že sme boli ochotní dať im nezávislosť, štát a zem? Ich vojnová provokácia bola zbytočná a neoprávnená.“
Ako si môžete byť taký istý, že umrelo len päťdesiat Palestínčanov, keď podľa opisov svedkov stúpa spod trosiek zápach mŕtvol?
„Rôzni ľudia majú rôzne dojmy. Nech rozhodne vyšetrovacia komisia OSN.“
Bývalý americký prezident Jimmy Carter povedal, že ničenie miest na západnom brehu vojenskými prostriedkami, ktoré poskytli USA, je porušením amerických zákonov. Americká pomoc Izraelu by sa preto podľa neho mala obmedziť. Ako na to zareagujete?
„Jimmyho Cartera si veľmi vážim, ale bol by som rád, keby namiesto týchto komentárov navrhol, ako ukončiť terorizmus a samovražedné útoky. Ignoruje fakt, že Izrael reagoval na terorizmus v sebaobrane. Nezačali sme túto akciu bez predošlej provokácie. Bola to stopercentná sebaobrana. Nezvolili sme si to ako jednu z možností, ale preto, že sme nemali inú možnosť.“
Ako môže Jásir Arafat potlačiť teroristov, ak mu izraelský vpád zničil policajnú štruktúru?
„Mohol to urobiť skôr, a neurobil to. V každom prípade to najdôležitejšie, čo môže teraz urobiť, je vytvoriť atmosféru namierenú proti teroru. Môže mať napríklad príhovor vyzývajúci na definitívne ukončenie terorizmu ako cesty k vlastnému štátu. Môže prikázať 30-tisíc policajtom, ktorým velí, aby zastavili teror, a môže zoslabiť jeho podporu. To všetko môže urobiť aj dnes. A nerobí to.“
Nádejou pre Blízky východ by mohla byť regionálna mierová konferencia. Šaron však na nej nechce Arafata. Môžu byť mierové rozhovory bez Arafata?
„Palestínčania si ho zvolili za vodcu, tak nech sa zúčastní.“
Pomohol podľa vás izraelský vpád vyhliadkam na mier? Neľutujete túto vojenskú kampaň?
„Ľutujem to, že sme ju museli začať. Ľutujem, že teroristi nás k nej primali. Ale aj my sme si museli chrániť životy.“
(c) Global Viewpoint
Los Angeles Times Syndicate