O situácii v Betleheme začali rokovať

BETLEHEM, HEBRON, DŽANÍN - Izraelčania a Palestínčania sa včera prvý raz stretli, aby sa pokúsili vyriešiť situáciu v Chráme narodenia Pána v Betleheme. V ňom sú už tri týždne ukrytí palestínski radikáli. Chrám obliehajú izraelskí vojaci.


ZDROJ - AFP



Palestínska strana označila rozhovory za nádejné. Po prvom kole rozhovorov sa včera obe strany zišli ešte raz.

Napriek pokroku v Betleheme v Izraeli pokračovalo násilie. Dvoch palestínskych radikálov zabila izraelská raketa. Vzápätí palestínski ozbrojenci zastrelili troch údajných kolaborantov, ktorí vraj spôsobili predchádzajúci izraelský útok. Udalosti svedčia podľa pozorovateľov o bezvládí v palestínskych mestách.

Britskí záchranári včera skončili záchranné práce v utečeneckom tábore Džanín a oznámili, že v zničenej časti tábora už nie sú žiadni mŕtvi. Za dva dni našli štyri telá. Dosiaľ bolo nájdených päťdesiat tiel Palestínčanov a Izrael v bojoch stratil dvadsaťtri vojakov. Fakty o izraelskom zásahu prichádza do Džanínu vyšetriť delegácia vyslaná generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu pozornosť včera pútali rokovania o Betleheme. Izraelčania chcú, aby Palestínčania vydali niekoľko desiatok teroristov, ktorí sa do chrámu uchýlili. Chcú ich postaviť pred izraelský súd alebo ich deportovať. Palestínska strana s tým nesúhlasí.

Včera sa z chrámu podarilo uniknúť trom mníchom, ktorí hovoria o hroznej situácii v kostole. Ozbrojenci údajne mníchov bijú, dochádza im jedlo a panujú tam katastrofálne hygienické podmienky.

V sídle palestínskej samosprávy v Ramalláhu sa v pondelok začal súd s vrahmi izraelského ministra Rechavama Zeeviho. Izraelčania obliehajú sídlo a chcú, aby palestínsky vodca Jásir Arafat vydal vrahov súdu v Izraeli.

Palestínčania odmietajú začať rozhovory o prímerí, kým na palestínskych autonómnych územiach operuje izraelská armáda. Izraelčania sú zase v prípade vydania teroristov a vrahov neústupní.

SkryťVypnúť reklamu

Pri nočnom zatýkaní pri Betleheme, Hebrone a Kalkilíji zadržali 42 Palestínčanov.

Včera večer sa na Blízky východ vydal vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. Chce sa zísť s Arafatom a izraelským premiérom Arielom Šaronom. (čtk, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 460
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 344
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 038
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 370
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 717
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 408
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 000
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 791
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu