
Černák sa zvykol zúčastňovať procesov, v ktorých bol obžalovaný, ale včera neprišiel. Snímka je z júna minulého roku z Krajského súdu v Banskej Bystrici. FOTO – ARCHÍV
BRATISLAVA – Senát Najvyššieho súdu včera definitívne potvrdil rozsudok Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý oslobodil údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka spod obvinenia z brania rukojemníka a vraždy Poliaka Grzegora Szymaneka.
„Bol som na Černákovom výsluchu v Banskej Bystrici a vnútorne som presvedčený o tom, že vraždil,“ povedal zástupca Generálnej prokuratúry Jozef Takáč po vynesení rozsudku. Prokuratúra podľa neho urobila všetko, čo mohla.
Predseda senátu Peter Krajčovič sa k výsledku odmietol vyjadriť. Ešte počas čítania rozsudku povedal, že je síce dokázané, že sa trestný čin stal, ale nie je dokázané, že ho spáchali obvinení.
Krajčovič o Černákovi povedal: „Nemôžeme tu vytvárať spoločenskú abstrakciu, že je vodcom nejakej skupiny, čo pácha trestnú činnosť“. To sa podľa neho nepodarilo dokázať.
Černák je právoplatne odsúdený na osem a pol roka za vydieranie. Vo väzení je od decembra 1997, momentálne je v Ilave. O predčasné prepustenie môže požiadať po odpykaní dvoch tretín trestu. Na slobodu sa tak môže dostať už budúci rok v máji.
Z činu brania rukojemníka oslobodil aj Jána Kána a Andreja Ambróza. Na súde sa zúčastnil iba Andrej Ambróz, ktorý bol stíhaný na slobode, Černák s Kánom na pojednávanie neprišli.Najvyšší súd sa s rozsudkom Krajského súdu v Banskej Bystrici stotožnil aj v prípade krátenia dane a porušovania predpisov o obehu tovarov s cudzinou. Černák ich porušil dovozom drahých áut zo zahraničia. Senát ho uznal za vinného, ale rozhodol sa, že ho nepotrestá.
Černákov obhajca František Hadušovský bol s rozsudkom spokojný: „My zásadne rozsudky nekomentujeme, my ich rešpektujeme, na rozdiel od niektorých iných osôb.“ Vyjadrenia zástupcu Generálnej prokuratúry Jozefa Takáča nepovažuje za šťastné: „Súd rozhoduje na základe dôkazov, nie pocitov.“
Bývalý minister vnútra Ladislav Pittner sa už v minulosti zhodoval s názorom prokuratúry: „Ťažko sa to komentuje, pôsobili tam orgány ešte za čias bývalého ministra vnútra Krajčiho. Ťažko posudzovať, či každý, či už vo vyšetrovaní, alebo pri súde, postupoval v súlade so svojím svedomím.“ Pittner tvrdí, že vyšetrovatelia za vedenia Ivora postupovali striktne podľa predpisov.
Minister vnútra Ivan Šimko nechcel rozsudok komentovať, keďže ide o rozhodnutie nezávislého orgánu. Podobne sa vyjadril aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda.
V roku 2000 parlament aj kvôli Černákovi prijal novelu Trestného zákona, kde predĺžil čas vyšetrovacej väzby až na päť rokov. Hrozilo totiž, že sa Černák dostane na slobodu. Dzurinda k novele v máji 2000 vyhlásil: „Mikuláš Černák z basy naozaj nevyjde.“
Krajský súd v Banskej Bystrici už raz Černáka za vraždu odsúdil na 15 rokov. Najvyšší súd však rozsudok zrušil a krajský súd potom – aj preto, že kľúčový svedok Alexander Horváth zmenil výpoveď – Černáka oslobodil. Horváth najskôr tvrdil, že Szymaneka zavraždil Černák, neskôr povedal, že na túto výpoveď ho nahovorili policajti.
Proti rozhodnutiu krajského súdu z októbra 2001 sa odvolala prokurátorka z Banskej Bystrice. Najvyšší súd mohol rozsudok zmeniť, potvrdiť alebo vrátiť na došetrenie.
Proti včerajšiemu rozhodnutiu môže podať mimoriadne dovolanie už iba generálny prokurátor alebo minister spravodlivosti. Podľa hovorkyne ministerstva Andrey Krajniakovej Ján Čarnogurský si najprv podrobne preštuduje spis a potom sa rozhodne. Generálny prokurátor bol včera v zahraničí. Proces nesprevádzali žiadne mimoriadne bezpečnostné opatrenia.
MONIKA ŽEMLOVÁ