Madrid 23. apríla (TASR) - Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre bezpečnostnú a zahraničnú politiku Javier Solana a európsky splnomocnenec pre Blízky východ Miguel Angel Moratinos odcestujú v noci alebo v stredu ráno na Blízky východ, kde sa okrem iných stretnú aj s palestínskym lídrom Jásirom Arafatom.
Ako dnes informoval na záver dvojdňovej konferencie EÚ -Stredomorie v španielskej Valencii šéf španielskej diplomacie Josep Piqué, misia EÚ je novým príspevkom európskej pätnástky k snahám o zmiernenie napätia na Blízkom východe v čas jeho eskalácie. Okrem neho majú obidvaja v pláne aj rokovania s izraelským premiérom Arielom Šaronom.
Ponuku na vyslanie misie a stretnutie s Arafatom dnes nečakane predložil únii izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres, podľa ktorého došlo počas nedávnej návštevy Solanu a Piquého v Izraeli k nedorozumeniu.
Zatiaľ čo vtedy izraelská vláda stretnutie s palestínskym lídrom neumožnila, podľa dnešného vyhlásenie Peresa bude mať nová misia slobodu pohybu a konania rovnako ako mal americký minister zahraničných vecí Colin Powell.
Zložitá situácia na Blízkom východe zrejme zblížila aj Grécko a Turecko, medzi ktorými pretrváva spor o Cyprus. Minister zahraničných vecí Grécka Jorgos Papandreu a jeho turecký rezortný partner Ismail Cem na konferencii rovnako prekvapivo oznámili, že na dôkaz možnej normalizácie vzťahov medzi Aténami a Ankarou odcestujú spolu symbolicky na Blízky východ. Podobne ako Solana a Moratinos, aj oni by sa mali stretnúť so Šaronom a Arafatom.
Aj napriek snahám delegátov sa na konferencii však nepodarilo dosiahnuť, aby si Peres a palestínsky minister plánovania Nábil Šaás sadli spolu k rokovaciemu stolu. Šaás dal jasne najavo, že palestínska delegácia pricestovala do Valencie s cieľom stretnúť sa s európskymi predstaviteľmi, a nie rokovať s Peresom.
Konferencia sa skončila prijatím záverečného vyhlásenia, v ktorom španielske predsedníctvo opätovne vyzvalo na ukončenie násilností a uznalo potrebu vyslania medzinárodných pozorovateľov do regiónu.
Prostredníctvom vyhlásenia konferencia opakovane požaduje implementáciu rezolúcií OSN, záverov madridského stretnutia štvorky USA-OSN-Rusko-EÚ, ukončenie teroristických akcií zo strany Palestínčanov a okupácie Ramalláhu a Betlehema zo strany Izraelčanov. Okrem toho EÚ vyzýva izraelských predstaviteľov, aby umožnili poskytnutie humanitárnej pomoci Palestínčanom.
Práve na kritickú situáciu, , v ktorej sa nachádza obyvateľstvo okupovaných území, poukázal palestínsky minister. Šaás požiadal EÚ o urgentnú humanitárnu pomoc pre palestínske teritóriá, pričom poukázal na hrozivú situáciu v utečeneckom tábore v Džaníne.
Dovedna podľa neho treba pomoc vo výške asi 500 miliónov dolárov. Európsky komisár pre zahraničné otázky Chris Patten prisľúbil, že EÚ prerokuje spôsoby pomoci. Podľa diplomatických zdrojov španielske predsedníctvo avizovalo, že v rámci pätnástky existuje konsenzus v otázke pomoci a obnovy palestínskych území a fungovania palestínskych inštitúcií.
Ani rokovania vo Valencii sa však nevyhli napätej atmosfére. Po tom, ako sa Sýria a Libanon na protest proti účasti Izraela rozhodli konferenciu úplne bojkotovať, zaujali podobný postoj aj predstavitelia arabských krajín počas pondelňajšieho vystúpenia izraelského predstaviteľa Michaela Melchiora. Vzápätí predložili petíciu, v ktorej odmietli spoločnú rodinnú fotografiu, pretože by na nej museli pózovať po boku so svojim izraelským kolegom.
Okrem blízkovýchodnej problematiky sa ministri venovali aj vzájomnej ekonomickej , hospodárskej, kultúrnej a sociálnej spolupráci. Cieľom je pritom oživenie tzv. stredomorského paktu založeného v roku 1995 v Barcelone. Okrem európskej pätnásty ho podpísal Egypt, Turecko, Cypru, Alžírsko, Izrael, Jordánsko, Malta , Maroko, Libanon, Sýria, Tunisko a Palestínska samospráva. Jeho vyvrcholením by malo byť vytvorenie zóny voľného obchodu do roku 2010.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem