BRATISLAVA – Státisíce voličov spomedzi slovenských Rómov by mali byť zaujímaví pre každú politickú stranu. Inštitút pre verejné otázky na základe svojho výskumu konštatuje, že sú „vďační voliči“ a predvolebná kampaň medzi nimi môže byť veľmi produktívna.
Napriek tomu väčšina oslovených politických strán tvrdí, že nemá pripravenú špeciálnu stratégiu na získavanie rómskych hlasov.
Z výskumu vyplýva, že najväčšia časť tých Rómov, ktorí sú rozhodnutí – až 69 percent – by dala svoj hlas HZDS. S priepastným rozdielom by sa na ďalších miestach umiestnili SMK, SDKÚ, ANO. „Program zameraný na rómske etnikum nemáme,“ povedal László Gyurovszky z SMK, ktorá v predchádzajúcich voľbách získala výraznú časť rómskych hlasov z juhu Slovenska.
Ani KDH nemá stratégiu na získavanie rómskych voličov, pretože ich považuje za občanov ako iných. „KDH na celoštátnej úrovni nespolupracuje so žiadnou rómskou politickou stranou, skôr máme kontakty s určitými rómskymi komunitami,“ tvrdí Mária Sabolová.
Vysokú podporu HZDS u Rómov pripisuje na vrub nečistého získavania hlasov. „Je veľa skúseností, aj z volebných komisií, aj z regiónov, že sa hlasy Rómov kupujú. Stáva sa tak väčšinou pred voľbami,“ hovorí Sabolová.
Podľa Oľgy Keltošovej bude HZDS pokračovať po voľbách v takej politike, akú robili do roku 1998. „Budeme sa snažiť pristupovať k rómskym skupinám adresne, skúmať ich sociálny status, ochotu pracovať a prispôsobiť sa,“ dodáva Keltošová. Tvrdenie, že HZDS si rómske hlasy kupuje, považuje Keltošová za smiešne. (rp)