Slovensko dnes uzavrelo kapitolu Dopravná politika
BRUSEL 22. apríla (SITA) - Slovensko dnes na rokovaniach o vstupe do EÚ uzavrelo kapitolu Dopravná politika, čím sa počet predbežne uzavretých kapitol zvýšil na 24. Okrem toho SR v Bruseli rokovala aj o kapitole Finančné a rozpočtové ustanovenia, v rámci
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ktorej vzniesla niekoľko námietok. Po jednej kapitole uzavrelo v pondelok aj Poľsko (Inštitúcie) a Česká republika (Regionálna politika).
V rámci kapitoly doprava Slovensko pristúpilo na obmedzenie možnosti svojich prepravcov poskytovať dopravné služby na území akejkoľvek jednej členskej krajiny únie (tzv. kabotáž). Toto obmedzenie môže trvať dva až päť rokov. Vymohli si ho najmä Rakúsko a Nemecko, ktoré sa obávajú, že po rozšírení EÚ by ich trh zaplavili prepravcovia s nižšími nákladmi. Slovensko si však vybojovalo vyhlásenie členských štátov EÚ o pripravenosti dohodnúť sa s ním o skoršom uvoľňovaní trhu. Podľa hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa nepredstavuje prechodné obdobie veľký problém pre slovenských prepravcov, pretože poskytovanie dopravných služieb na území len jednej krajiny sa na celom trhu cestnej dopravy podieľa iba jedným percentom. Poskytovanie medzinárodných prepravných služieb bude totiž pre slovenských prepravcov možné. Dohodnuté riešenie umožní slovenským cestným dopravcom plne liberalizovaný prístup na trh únie v medzinárodnej cestnej doprave, ktorá tvorí najvýznamnejšiu časť výkonov v cestnej doprave.
Okrem dopravy sa dnešné rokovania sústredili na kapitolu rozpočet. Slovenská strana však spokojná nebola. V rámci tejto kapitoly Bratislava požiadala o odklad platieb do rozpočtu EÚ, keďže sa nechcela dostať do pozície čistého prispievateľa, čo únia odmietla. Ako riešenie Európska komisia (EK) ponúkla kompenzačnú schému, ktorá bude mať dočasný charakter. "Vyjadril som sklamanie z obsahu ponúknutej pozície, pretože to, čo navrhovala komisia bolo oveľa čitateľnejšie a jasnejšie pre budúcu dohodu," uviedol Figeľ. EK vo svojom návrhu predložila presný výpočet, ako navrhované kompenzácie vypočítať. "Od členských štátov sme očakávali presnejšiu metodiku výpočtu nielen našich príspevkov, ale aj platieb z rozpočtu EÚ pre Slovensko a oveľa silnejší záväzok, že kompenzácie budú súčasťou riešenia," dodal Figeľ. Členské štáty únie však Slovensku a ostatným kandidátom odkazujú, že môžu byť radi, že im vôbec nejaké kompenzácie ponúkajú.