BRATISLAVA – Výpoveď za flirtovanie, dvojzmyselné narážky či zasielanie elektronickej pošty s erotickým nádychom bude po prijatí do únie hroziť aj obyvateľom Slovenska. Na Slovensku je zatiaľ takýto typ komunikácie úplne bežný. V Európskej únii však od roku 2005 začnú platiť sprísnené pravidlá, ktoré majú zabrániť sexuálnemu obťažovaniu a ak sa staneme jej členom, bude sa im musieť prispôsobiť aj správanie Slovákov na pracovisku.
„Po prijatí takejto normy si každý bude musieť dať pozor na to, čo povie, kde to povie a pred kým to povie,“ hovorí psychológ Róbert Máthé a dodáva, že u nás je nevhodné správanie tolerované viac ako v zahraničí. Vo svojej odbornej praxi sa ešte zatiaľ nestretol s tým, že by sa niekto sťažoval na obťažovanie na pracovisku, aj keď pripúšťa, že takýto problém existuje.
Vysoké pokuty budú hroziť aj zamestnávateľom, ak sa im nepodarí ochrániť svojich zamestnancov.
Naše právne normy zatiaľ nepoznajú pojem sexuálne obťažovanie. Len nový Zákonník práce o správaní na pracovisku hovorí, že musí byť v súlade s dobrými mravmi a nesmie viesť k znižovaniu dôstojnosti ľudí.
„Trestného práva sa tento problém týka len vtedy, keď prerastie do násilného trestného činu, akým je napríklad znásilnenie,“ povedal Peter Štift z ministerstva spravodlivosti.
Podľa Magdalény Piscovej zo Sociologického ústavu SAV naša spoločnosť ešte nie je pripravená o týchto veciach seriózne hovoriť a uvažovať. „Ešte dlho bude u nás v tejto oblasti existovať dvojtvárnosť a veľký rozdiel medzi legislatívnym rámcom a realitou. Smernica únie by nám však mohla pomôcť, aby si spoločnosť začala problém uvedomovať,“ myslí si Piscová.
V Európe sú najprísnejší v škandinávskych krajinách. „Vyplýva to z toho, že tam si veľmi vážia rovnosť medzi pohlaviami. Ženy tam nie sú chápané ako minorita a aj sa podľa toho správajú,“ dodáva Piscová.
Zatiaľ najznámejšou kauzou súvisiacou so sexuálnym obťažovaním je medializovaný prípad prokurátora Michala Barilu. Americká praktikantka sa sťažovala, že ju obťažoval, Barila tvrdí, že to bolo naopak – že ona obťažovala jeho. Generálny prokurátor ho však odvolal.
V stredu prijatá smernica po prvýkrát charakterizuje sexuálne obťažovanie ako protiprávne pre celú Európu. Doteraz to platilo len v niektorých štátoch. Vo Francúzsku je možné od minulého roka trestať morálne obťažovanie v zamestnaní až jedným rokom väzenia alebo pokutou vo výške rovnajúcej sa približne 500-tisíc korunám. Za sexuálne obťažovanie sa bude považovať akékoľvek neželané správanie sexuálnej povahy, ktorého cieľom je zníženie dôstojnosti druhej osoby. (rp)