Súkromné médiá v Poľsku na niekoľko týždňov zabudli na konkurenčný boj a postavili sa na obranu záujmov súkromnej tlače, rozhlasových a televíznych staníc. Hrozí im totiž, že novela zákona o rozhlasovom a televíznom vysielaní veľmi výrazne obmedzí ich možnosti rozvoja. V budúcnosti by sa mohli stať ľahkým úlovkom niektorého z európskych alebo amerických mediálnych koncernov.
Ľavicovo ľudový kabinet premiéra Leszka Millera sa pol roka po voľbách poponáhľal s vytvorením projektu novely zákona, ktorý by mal výrazne obmedziť možnosti domácich poľských súkromných médií spájať sa do väčších a silnejších mediálnych spoločností a súperiť tak so zahraničnou konkurenciou. Tá naplno nastúpi po vstupe Poľska do Európskej únie (podľa vládnych predpokladov v roku 2004).
Koniec médií
Dnes môže zahraničný subjekt vlastniť iba 33-percentný podiel v poľskom elektronickom médiu. Po vstupe do únie budú môcť firmy v európskom spoločenstve vlastniť 100 percent poľských mediálnych spoločností. Súkromné médiá sa boja, že sa do toho času nedokážu rozrásť a stabilizovať, aby dokázali konkurencii silného eura odolať.
A čo im v tom bráni? Zákon, ktorý by mal znemožniť väčším subjektom dokupovať do svojej mediálnej skupiny subjekty menšie.
Podľa vládneho projektu nedostane licenciu na rozhlasové alebo televízne vysielanie na území celého štátu taký subjekt, ktorý už stanicu (rádio alebo TV) s takým dosahom prevádzkuje. Nedostane ju ani denník alebo časopis s celoštátnou pôsobnosťou. Rozhlasová stanica alebo televízia pokrývajúca signálom 80 percent Poľska tiež nedostane licenciu na vysielanie v meste nad 100-tisíc obyvateľov. V dvakrát väčších mestách (do 200-tisíc obyvateľov - napríklad Krakov, Vroclav), nebude môcť mať jedna spoločnosť viac ako jednu lokálnu stanicu.
„Bude to znamenať obmedzenie rozvoja hlavne domácich poľských médií. Nielen rádií a televízií, ale aj vydavateľstiev novín,“ povedal pre SME Tomasz Gryguč - hovorca spoločnosti Eurozet - vlastníka celoštátnej informačnej hudobnej stanice Radio Zet.
„V momente, keď vstúpime do Európskej únie, vytvára to nerovnaké podmienky v prospech zahraničných mediálnych gigantov,“ hovorí Wanda Rapaczynská, predsedkyňa predstavenstva akciovej spoločnosti Agora, ktorá je vydavateľom najčítanejšieho poľského denníka Gazeta Wyborcza. „Naša spoločnosť nebude môcť kúpiť v Poľsku televíziu, ale luxemburský koncern Bertelsman si bude môcť kúpiť poľskú stanicu.“
Súkromné médiá prekážajú
Na otázku, prečo vláda brojí proti súkromným médiám, nie je ťažké odpovedať. Súkromné médiá v Poľsku sú prekážkou ideologickej a politickej masáže, ktorú predvádza ľavicou ovládaná poľská verejnoprávna televízia TVP. Vláda potrebuje televíziu na budovanie svojho imidžu. Súkromné médiá jej snahu kazia.
Pokiaľ vláda „šliapne vedľa“, objaví sa to vo všetkých súkromných rádiách a najmenej v 3 súkromných televíziách (TVN, Polsat, TV Plus - katolícka TV), ale verejnoprávna televízia sa takejto téme venuje iba pokiaľ naozaj nie je možné vládny omyl zatajiť.
Poľské súkromné médiá cítia, že sa nad ich budúcnosťou sťahujú mračná. Nemajú však veľa možností, ako sa brániť. Vláda návrh v parlamente takmer isto pretlačí. Keď jej o niečo ide, spája sa totiž s ultranacionálnou ľavicovou stranou - s radikálnymi poľnohospodárskymi odbormi Sebabrana.
Proti aj Kwasniewski
Zdá sa, že listy adresované premiérovi vlastníkmi súkromných médií aj predstaviteľmi medzinárodných novinárskych organizácií nebudú na nič. Vládu sa snažil ovplyvniť aj prezident Aleksander Kwasniewski. Prvý raz za čas trvania svojho mandátu vyhlásil, že zákon vo vládnej podobe nepodpíše. Urobil to ešte predtým, ako zákon prešiel parlamentom, čo je postup doteraz nevídaný.
Premiér Leszek Miller sa nechce možnosti spútať súkromné médiá vzdať. Chce mať za sebou silnú verejnoprávnu televíziu. Miller asi netuší, čo sa môže stať, keď sa národ postaví za svoju televíziu, hoci súkromnú. Štrajk v Českej televízii predvlani na Vianoce asi prespal. Potom sa nedá ani čudovať, keď na stretnutí so zahraničnými novinármi, vyhlásil: „V Česku verejnoprávna televízia neexistuje. Česká verejnoprávna televízia je taká slabá, že prakticky vôbec nie je.“ PRE SME -
NILS HOLGERSON, Varšava