BUDAPEŠŤ – Podľa prvých odhadov, zverejnených hneď po zavretí volebných miestností, dôjde v Maďarsku k zmene vlády. Z odhadov, ktoré zverejnili tri špecializované ústavy, vyplýva, že vo voľbách zvíťazili opoziční socialisti.
Na základe týchto odhadov získali socialisti a liberálni Slobodní demokrati 204 až 207 kresiel v parlamente. Vládna strana súčasného premiéra Viktora Orbána Fidesz by mala získať len 179 až 182 mandátov. Predbežné oficiálne výsledky ale v čase našej uzávierky ešte neboli známe.
Vo veľmi tesnom prvom kole agentúry predpovedali víťazstvo Fideszu, nakoniec ale vyhrali socialisti.
Napätá atmosféra pred včerajším druhým kolom volieb v Maďarsku sa prejavila aj vo volebných miestnostiach – svoj hlas odovzdal rekordný počet voličov.
Premiér Viktor Orbán v priebehu posledných dvoch týždňov urobil takmer všetko pre to, aby odvrátil pravdepodobnú prehru.
Podľa odhadov sa mu to nepodarilo. A to aj napriek agresívnej a populistickej kampani, akú Maďarsko po páde komunizmu ešte nezažilo.
Kampaň mohla Fideszu priniesť nové hlasy. Mohla tiež odstrašiť prívržencov opozície od účasti vo voľbách. Mohla však mať aj presne opačný efekt – teda zmobilizovať opozičných voličov a znechutiť vlastných.
Prvým rukolapným výsledkom intenzívnej kampane bola volebná účasť. Tá bola ešte vyššia, ako doposiaľ rekordná účasť v prvom kole.
Do tretej hodiny popoludní sa k urnám dostavilo až 68 percent oprávnených voličov, čo je skoro o tri percentá viac, ako v rovnakom období pred dvomi týždňami. V prvom kole hlasovalo celkovo 71 percent voličov.
Z predpokladaného víťazstva socialistov, ktorí by asi vytvorili vládu so Slobodnými demokratmi, má zrejme najväčšiu radosť Západ. Experti považujú vládu socialistov za menej problematickú pri finálnych rokovaniach o vstupe Maďarska do Európskej únie.
Výmenu vlády v Budapešti by privítala aj väčšina slovenských politikov. Predvolebná kampaň, v ktorej Orbán vytiahol aj nacionalistickú kartu, totiž narušila vzťahy v strednej Európe.
Autor: Budapešť pre SME