ŽILINA – Obchod so ženami je vysoko organizovanou trestnou činnosťou, ktorá je veľmi často spojená napríklad s obchodom s drogami a zbraňami.
Polícii sa síce darí kupliarstvo či obchodovanie so ženami objasňovať, pri dokazovaní je ale odkázaná na ochotu poškodených spolupracovať. Pre zneužívané ženy je to veľmi chúlostivá záležitosť a často majú zábrany sa zdôveriť so svojimi zážitkami.
Aj preto za uplynulé dva roky zaregistrovali napríklad v Žilinskom kraji len jediný prípad obchodu so ženami. Štatistiky ale dokazujú, že pre prostitúciu vyhostilo vlani Rakúsko 50 Sloveniek. Kupliari najprv lákajú ženy na rôzne fiktívne práce ako barmanka, recepčná, tanečnica, na poľnohospodárske práce či do domácnosti.
Veľa žien naopak vie, akú prácu budú vykonávať a idú dobrovoľne, aby finančne zabezpečili rodinu. „Ponúkajú im vysoké zisky, ale skutočnosť je iná. Jediný, kto zarába, je pasák,“ hovorí policajt.
Pasák vezme žene hneď po príchode do cieľovej krajiny pas, obmedzuje jej pohyb, prostitúka sa stáva od neho závislou. Z peňazí, ktoré „zarobí“, jej pasák strháva rôzne fiktívne dlhy, ktoré neexistujú, neprimerane jej zvyšuje poplatky za nájomné, energiu, oblečenie, lieky a podobne.
Pracovný deň prostitútky trvá zvyčajne 10 až 12 hodín, za ten čas musí obslúžiť 20 až 25 zákazníkov.
V zahraničí fungujú viaceré mimovládne organizácie, ktoré zneužívaným ženám pomáhajú. Podobné organizácie sú aj na Slovensku, no štát ich podporuje oveľa menej ako v Rakúsku alebo Nemecku.
Žilinská polícia zriadila na tento účel špeciálnu telefónnu linku 0961 40 2311. Každý môže na toto číslo zavolať anonymne a informovať buď o vlastnej skúsenosti, alebo o ľuďoch zapletených do obchodu so ženami. (aha)