BRATISLAVA – Spoločnosti pôsobiace na finančnom trhu si od tohto mesiaca samy financujú úrad, ktorý ich kontroluje. Do konca roka by mu mali celkovo dať okolo 56 miliónov korún. Odpojenie od štátneho rozpočtu má prispieť k väčšej nezávislosti úradu.
Podľa hovorcu Úradu pre finančný trh Mareka Kačmára budú príspevky tvoriť asi viac ako 80 percent z tohtoročných príjmov. Prvé necelé dva roky činnosti financoval fungovanie úradu štát. Tento rok ho dotuje už asi len siedmimi miliónmi. Z tých bude žiť, kým prídu prvé platby od kontrolovaných subjektov. Platiť majú už od budúceho mesiaca.
Financovaním úradu nie sú všetky firmy nadšené. „Účastníci trhu budú musieť okrem platenia bežných daní a poplatkov ešte priamo financovať činnosť regulátora. To je princíp, ktorý v našej legislatíve zatiaľ nemá obdobu,“ hovorí šéf Asociácie správcovských spoločností Peter Goceliak. Podľa neho, aj keď to tak funguje niekde v zahraničí, stav nášho trhu, hlavne kapitálového, nemožno s vyspelými trhmi porovnávať. Túto okolnosť sa však snažil dozorný výbor úradu, v ktorom sedia aj zástupcovia dohliadaných spoločností, pri schvaľovaní výšky príspevkov zohľadniť. Stanovil ich približne v strede pásma, ktoré určuje zákon. (bro)
Koľko ročne platia (príklady)
poisťovne, zaisťovne, správcovské spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi
0,3 percenta zo základného imania do 50 miliónov korún
pri imaní do 200 miliónov korún 150 000 korún a 0,2 percenta z rozdielu nad 50 miliónov korún
poisťovací maklér, sprostredkovateľ investičných služieb – fyzická osoba
2000 korún
obchodník s cennými papiermi, ktorý je bankou
850 000 korún a 0,1 percenta z imania nad 500 miliónov, najviac 3 milióny korún
burzy cenných papierov, centrálny depozitár
0,05 percenta z imania, najviac 200 000 korún