BRATISLAVA – Nadávanie a zastrašovanie, obmedzovanie peňazí na domácnosť alebo kontrola telefónom. S takouto formou domáceho násilia sa mnohé ženy stretávajú takmer denne. K tomu sa občas pridá opovrhovanie, zhadzovanie na verejnosti, obmedzovanie stretnutí s blízkymi či špehovanie.
Výskyt domáceho násilia stále stúpa, ale jeho výskum sa u nás doteraz ešte celoplošne nerobil. Policajné štatistiky zachytávajú len časť kriminality odohrávajúcej sa v rodinách, aj to iba posledných päť rokov. Rozsiahly niekoľkoročný výskum začalo vlani Medzinárodné stredisko pre štúdium rodiny v Bratislave.
Zámienku ani netreba
Podľa predbežnej správy zverejnenej v týchto dňoch až tretina násilných činov v rodinách nemá žiadny spúšťací podnet. Obete v dotazníkoch uviedli, že agresor na akciu nepotrebuje zámienku, lebo sa tak správa stále. Ale až polovica útokov sa odohrá po požití alkoholu a takmer rovnaký počet prípadov býva vyprovokovaný, keď obeť odporuje. Každú piatu agresiu v súkromí spôsobujú situácie v rodine – žiarlivosť, podnety súvisiace s povinnosťami v domácnosti alebo s pracovnými problémami násilníka.
Jednoznačne najviac násilia páchajú muži s učňovským vzdelaním – takmer polovicu prípadov, štvrtinu stredoškolsky a šestinu vysokoškolsky vzdelaní. Viac než iné sú ohrozené tie partnerské vzťahy, v ktorých sú ženy vzdelanejšie ako muži. Najčastejšie sa začiatok násilného správania viazal na svadbu, ale často aj na narodenie dieťaťa.
Väčšina obetí sa dovolala pomoci len čiastočne, najväčšie výhrady mali k polícii a odborom sociálnych vecí.
Výskum sa opiera o poznatky siete 46 centier poradensko-psychologických služieb, ktoré sa vo výskume zamerali predovšetkým na obete-ženy. Tie sa stávajú v rodinách cieľom násilných útokov až v 96 percentách, len zvyšok pripadá na mužov.
Týranie aj na vláde
Aby bolo možné potrestať domácich tyranov, musí sa zmeniť aspoň päť zákonov na ochranu žien alebo detí pred násilím v rodine. Vláda sa úpravami zaoberala prvýkrát minulý týždeň a ďalšie prerokovala v stredu.
Medzi schválenými návrhmi sú úpravy, ktoré umožnia, aby sa v prípade násilia obmedzilo právo na užívanie spoločného bytu, povedal minister spravodlivosti Čarnogurský. Doterajšia prax je taká, že pred násilím uteká z bytu – zvyčajne do horších podmienok – ohrozovaný partner a ďalší členovia rodiny, ktorí tam bývali, najčastejšie teda manželka s deťmi. Násilník v byte zostáva.
Podľa právnych expertov právo na ochranu života a zdravia matky a detí, ktoré ohrozuje násilník, stojí v tomto prípade nad vlastníckym právom tyrana. Súd získa možnosť obmedziť jeho právo na užívanie bytu na určitý čas alebo na neurčito.
S násilím v domácnosti čiastočne súvisí aj ďalšia vládou prerokovaná úprava – možnosť zachytávať výsluch maloletých detí na videozáznam. Predíde sa tým niekoľkonásobnej traumatizácii detí, ktoré bývajú často svedkami aj obeťami týrania v rodinách. (ru)