TRENČIANSKE TEPLICE – Zmenami na ministerských postoch a fungovaním koalície sa včera vo vile Agra v Trenčianskych Tepliciach zaoberali lídri vládnych strán.
Ani po troch hodinách rokovania nebolo jasné, či kabinet Mikuláša Dzurindu opustí ešte ďalší minister. Ukončenie koaličných rozhovorov sa očakávalo v neskorých nočných hodinách.
Dzurinda na krátkom brífingu po začiatku rokovania povedal: „Zhodli sme sa, že postupy, ktoré sprevádzali odchod pána Pittnera a nomináciu pána Šimka, neboli celkom štandardné. Interpretácia z dôvodov neštandardnosti je rôzna,“ povedal premiér. Zároveň požiadal o politickú podporu pre Ivana Šimka. Oznámil, že jeho rozhodnutie nominovať Šimka za ministra vnútra je konečné. KDH ale tvrdí, že nemôže zaručiť politickú podporu pre budúceho ministra z SDK.
Diskusie o rekonštrukcii vlády trvajú už dva týždne. Odštartoval ich odchod vicepremiéra Pavla Hamžíka. Predstavitelia vládnych strán tvrdili, že proces zmien by nemal trvať dlhšie ako dva, tri týždne. Do okruhu kandidátov, ktorí by mohli opustiť vládu, môžu podľa našich zistení patriť vicepremiér Csáky a minister práce Magvaši.
V koalícii sa situácia skomplikovala po ďalšej demisii ministra vnútra Ladislava Pittnera.
V rozpore s predstavami premiéra Dzurindu prijal dočasné poverenie prezidenta viesť rezort vnútra Ján Čarnogurský. Predseda vlády na to reagoval okamžitým návrhom prezidentovi, aby za Pittnerovho nástupcu vymenoval Ivana Šimka. Kresťanskí demokrati naopak žiadali premiéra, aby kreslo ministra obsadil ich nominant Vladimír Palko.
Lídri koalície na konanie premiéra reagovali spoločným vyhlásením, podľa ktorého Dzurinda postupoval unáhlene a bez konzultácií v koaličnej rade. KDH oznámilo, že na koaličnej rade otvorí aj otázku výmeny premiéra. SMK to odmieta a nesúhlasí ani s akýmikoľvek ďalšími zmenami vo vláde.
Pred rokom koalícia absolvovala dvojdňový summit v rekreačnom zariadení Papiernička pri Modre, aby utužila vzájomné vzťahy a dala odpoveď, či pristúpi na zmeny vo vláde.
Stretnutie členov vlády s vládnymi poslaneckými klubmi sa udialo po neúspešnom úsilí šéfa SDĽ Jozefa Migaša zosadiť z funkcie premiéra Mikuláša Dzurindu. Migaš v Papierničke tvrdil, že má v „talóne“ viac variantov, ako uskutočniť výmeny na ministerských postoch.
Koalícia sa dohodla, že na jeseň po dvoch rokoch vládnutia zhodnotí svoju činnosť a v odôvodnených prípadoch siahne aj k personálnym zmenám. Napokon sa nič neudialo.
Poslanci koalície zhodnotili stretnutie s členmi vlády v Papierničke rozpačito. Poslanec DS Peter Tatár o ňom povedal: „Nepoznám účel stretnutia, ale porozprávali sme sa.“ Marián Mesiarik z SOP: „Očakával som, že ministri budú hovoriť o tom, čo ich bolí a tlačí a prečo nemôžu plniť vládne vyhlásenie. Presviedčali nás, akí sú dobrí a ako všetko plnia.“
V Trenčianskych Tepliciach takmer pred piatmi rokmi hasil zložitú situáciu aj Vladimír Mečiar, Ján Slota a Ján Ľupták. Spor vo vtedajšej koalícii nastal so spustením kauzy Slovenská poisťovňa. Po desiatich hodinách rokovaniach Mečiar pred novinármi podotkol, že ho nezaujíma, čo kto včera táral, a koalícia pokračovala ďalej.
IGOR STUPŇAN
ROZLOŽENIE SÍL KOALÍCIE V PARLAMENTE počet poslancov počet členov vlády
1998 2001
SDK 42 25 8
SDĽ 23 21 6
SMK 15 15 3
SOP/LDÚ+zelení 13 15 2
KDH 9 1
(Pozn.: s koalíciou hlasujú ešte aj 4 nezávislí poslanci pôvodom z DS a J. Malchárek /ANO/. Súčasťou koalície boli aj poslanci I. Sládeček, J. Tuchyňa a R. Fico. Dnes pôsobia ako nezávislí.) (sp)