
Firma Švec, výrobca písacích strojov pre nevidiacich.
FOTO – TASR
BRATISLAVA – Malí a strední podnikatelia sa môžu tešiť na lepšie časy – úvery by mali byť od budúceho roku dostupnejšie. Vláda tento týždeň schválila návrh zákona, ktorý umožní ručiť aj hnuteľným majetkom a stále ho pritom používať. Parlament by mal o návrhu hlasovať ešte v tomto volebnom období.
Poskytovanie úverov dnes brzdí podmienka odovzdania hnuteľného majetku veriteľovi, teda banke, a menšie firmy nehnuteľnosti väčšinou nevlastnia. Aj napriek poklesu úrokových sadzieb a ozdraveniu bánk majú preto menší a strední podnikatelia problémy so získaním pôžičky.
Novela Občianskeho zákonníka je doteraz najkomplexnejšou reformou záložného práva. Okrem toho, že umožní založiť vlastné veci, práva a iné majetkové hodnoty – napríklad aj časť podniku -, ruší prednostné záložné právo daňových úradov. Banky si preto budú istejšie tým, že požičané prostriedky sa im naozaj vrátia, a podľa toho sa budú správať aj pri schvaľovaní úverov.
Zrušenie prednostného záložného práva daňových úradov kritizovalo ministerstvo financií. Podľa rezortu zníži sumu vymožených nedoplatkov na daniach. Vláda však napokon uznala, že príjmy do rozpočtu z realizácie záložného práva nie sú také významné. Uprednostňovanie uspokojenia pohľadávok štátu navyše zasahuje do práv iných veriteľov, a tak je v rozpore so zásadou rovnosti, ktorú garantuje ústava.
Podľa vicepremiéra Ivana Mikloša, ktorý je spoluautorom novely, prístup k úverom sa zlepší hlavne malým a stredným podnikateľom a živnostníkom. Lepší prístup k úverom by sa mal prejaviť v hospodárení firiem, takže v konečnom dôsledku by sa reforma mala prejaviť v raste zamestnanosti.
Banky sa zhodujú, že ich úverová aktivita vďaka novej legislatíve narastie. „Poskytuje priestor na zvýšenie objemu poskytnutých úverov sektoru malých a stredných podnikateľov práve vzhľadom na to, že umožnením založenia hnuteľného majetku znižuje naše riziko,“ hovorí Roman Začka z Tatra banky.
„Avšak významné miesto bude zohrávať kvalita záruk a ich nezaťaženosť v prospech tretích osôb,“ dopĺňa ho Norbert Lazar z Všeobecná úverová banka. Podľa prezidentky Slovenskej sporiteľne Reginy Ovesnej-Strakovej síce neprinesie rozšírenie možností záruk výsledky okamžite, ale v každom prípade by malo klientom cestu k získaniu úveru uľahčiť.
Záložné práva sa budú evidovať. Notárska komora zriadi ich centrálny register a záložné právo vznikne až zapísaním do zoznamu. Banka si tak bude môcť overiť, či už záložné právo niekto má, a ak áno, v akom by bola poradí. O tom, kto, prípadne koľko dostane z predaja založeného majetku, rozhodne dátum registrácie.
JANA BRONDOŠOVÁ
Čo sa dá založiť
stroje
technológie
dopravné prostriedky
inventár
zásoby
budúce práva
budúce výnosy