
Výkonný riaditeľ MMF Horst Köhler mohol byť po dlhom čase optimistický. Svetová ekonomika porastie rýchlejšie, ako sa pôvodne odhadovalo, a pravdepodobne sa vyhne recesii. FOTO - TASR
Hlavnú zásluhu na oživení pripisuje fond Spojeným štátom americkým. „Práve tie sa postarali o to, že svet neupadol po tragických udalostiach z vlaňajšieho septembra do hlbokej recesie,“ vyhlásil výkonný riaditeľ MMF Horst Köhler ešte pred zverejnením správy.
„Je zrejmé, že udalosti z 11. septembra neochromili svetovú ekonomiku nadlho,“ zdôraznil v prejave pred víkendovým zasadaním MMF Köhler. Podľa neho vďačí Amerika za oživenie predovšetkým Federálnemu rezervnému systému a jeho politike znižovania úrokových sadzieb. Významnú úlohu pripísal aj Bushovmu znižovaniu daní.
Köhler v tejto súvislosti priznal, že prehral stávku s americkým ministrom financií Paulom O‘Neillom. Ten na jeseň vyhlásil, že prognóza MMF o 0,7-percentnom eknomickom raste USA je „úplne vedľa“. Teraz už ekonómovia predpovedajú, že hospodárstvo v Spojených štátoch vzrastie o 2,7 percenta.
Zatiaľ nepotvrdené správy z finančných trhov napovedali, že témou pravidelnej správy sú aj obavy MMF zo silného dolára a podhodnoteného eura. MMF považuje za zdroj možných rizík aj vývoj cien ropy, politickú situáciu na Blízkom východe, pokračovanie vojny proti terorizmu a neadekvátny optimizmus finančných trhov zo zotavenia svetovej ekonomiky.
Aj šéf MMF vyhlásil, že svetová ekonomika ťaží zo začínajúceho oživenia v USA, ale zdôraznil, že je zatiaľ otázne, aké silné a dlhé oživenie amerického hospodárstva bude. Upozornil, že okrem ropy je rizikom aj situácia podnikovej sféry.
Ešte na konci minulého roka MMF odhadoval, že svetová ekonomika zostane tesne pod prahom recesie, čiže pod 2,5-percentným tempom rastu. MMF však vidí stále viac signálov toho, že globána ekonomika sa odrazila od útlmu, ktorý sa začal v polovicu roku 2000. (jj, čtk)