ch bánk a v krátkom čase by mohlo dôjsť k podpísaniu mandátnej zmluvy a nahradeniu doterajšej štátnej záruky zárukou komerčnou.
Vzhľadom na výhodné podmienky a dlhý čas splácania úveru s úrokovou sadzbou na úrovni EURIBOR s nulovou maržou nie je podľa ekonomického riaditeľa paroplynu Jozefa Sekerku dôvod na refinancovanie pôžičky. Ponuku bankového syndikátu hodnotí ako lukratívnu, pričom banky nepožadujú žiadne zvláštne protigarancie.
Podmienkou nahradenia záruk je súhlas akcionárov ako rezortov hospodárstva a financií. Podľa informácií z ministerstva hospodárstva už s iniciatívou paroplynu vyslovil zásadný nesúhlas desaťpercentný akcionár - Slovenské elektrárne. Tie by podľa ministerstva prevzali časť štátnej záruky za úver Paroplynového cyklu.
Vrátenie záruky by mohli skomplikovať aj dlhodobé zmluvy bratislavského paroplynu s akcionármi, ktorými sú okrem elektrární aj Západoslovenská energetika a SPP. Zachovanie zmlúv je totiž pre syndikát bánk podmienkou poskytnutia komerčnej záruky.
Ide o zmluvy o dodávkach plynu z SPP a sprístupnení disponibilnej elektrickej kapacity zdrojov paroplynu (218 MW) v prospech elektrární. Zmluvy boli uzavreté pri spustení Paroplynového cyklu v roku 1997 na 25 rokov, pričom „pevnú alokáciu“ majú do roku 2012 a na ďalších 10 rokov predpokladajú ďalšiu spoluprácu.
Ministerstvo hospodárstva namieta, že tieto zmluvy je treba skrátiť v súvislosti s predpismi EÚ. Podľa ekonomického riaditeľa paroplynu Jozefa Sekerku štát predpokladá ukončenie dlhodobých zmlúv v rokoch 2004 až 2008. Ako povedal, rezort hospodárstva sa takto vyjadril v auguste minulého roka, čo značne ovplyvnilo aj tender na výber strategického investora pre PPC. „Podmienka, ktorú stanovilo ministerstvo, bola legitímna, išlo však o veľmi vážny moment tendra,“ uzavrel Sekerka.
Napriek tomu, že vstup investora do Paroplynového cyklu nevyšiel, jeho zástupcovia predpokladajú dohľadnom čase privatizáciu podniku. „Paroplyn bude určite sprivatizovaný buď čiastočne, alebo na sto percent,“ skonštatoval Bielik.
Podľa informácií z ministerstva hospodárstva budú akcie paroplynu z vlastníctva privatizovaných ZSE a SPP prevedené buď na Bratislavskú teplárenskú, alebo na elektrárne. Akcie by mali byť prevedené po ich odkúpení Fondom národného majetku. (tasr)