
Zámerom terajšieho majiteľa Košického pivovaru nie je obnoviť výrobu piva, ale upraviť 2,3 ha exkluzívneho pozemku v geometrickom strede Košíc tak, aby sa dal využiť na stavebné účely. Realizácia niektorých zaujímavých projektov na využitie atraktívnych priestorov pivovaru (ako napr. mestská tržnica v bývalej fľaškovni, zábavné kluby v starých pivniciach) stroskotala pre absenciu solventného investora. Košický pivovar, ktorý začal s výrobou piva v roku 1857, po neúspešných niekoľkonásobných privatizáciách skrachoval v roku 1998. Na snímke je najstaršia stojaca časť pivovaru z r. 1903.
FOTO TASR – SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
Rostislav Bönisch, rodák z moravského Zlína, sa v týchto dňoch nezastaví. V dedinke Bzenica v okrese Žiar nad Hronom pripravuje otvorenie tretieho konzulátu Valašského královstva na Slovensku. Po Považskej Bystrici a Košiciach sa teda začne úradovať aj v malej obci stredného Slovenska.
V minulosti sa pán Bönisch, ktorý sa v Bzenici usadil, venoval výrobe trpaslíkov do záhrad aj interiérov. Z figúrok, s obľubou nálepkovaných umelcami ako gýč, sa stala milá recesia a trpaslíci sa vďaka pánu Bönischovi začali vracať do slovenských záhrad. Po trpaslíkoch prišla myšlienka zriadiť v Bzenici konzulát. „Ako hovorieva náš kráľ Bolek Polívka, tento chudobný moravský kraj je príznačný dobrou slivovicou, humorom a srdečnosťou. Všetko to chceme ponúkať nielen na konzuláte, ale aj vo Valašskom kráľovskom šenku,“ hovorí Rostislav Bönisch.
Pomoc našiel v neďalekom pivovare Steiger, ktorý mu pomáha projekt rozbehnúť. Vďaka vynikajúcemu komikovi Bolkovi Polívkovi, hercovi Radoslavovi Brzobohatému či Pavlovi Zedníčkovi sa už Valašské kráľovstvo preslávilo v mnohých krajiniách sveta. Zastúpenie má dokonca v Tennessee či Vancouveri. Bzenica však bude pravdepodobne najmenším miestom, kde takýto konzulát vznikne. Autor myšlienky to určite nepovažuje za hendikep. Týmto spôsobom sa bude propagovať nielen Valašsko, ale aj samotná Bzenica. V Bzenici budú udeľovať pasy Valašského kráľovstva, predávať propagačné materiály, vlajky, štátne poznávacie značky. Samozrejmosťou budú zľavy do tých reštaurácií v Česku, ktoré sú označené symbolmi kráľovstva. Držiteľ pasu sa zároveň stáva čestným občanom kráľovstva a je pod jeho ochranou. O pas sa môže uchádzať každý, kto strávi sedem dní na území kráľovstva alebo zaplatí stanovený poplatok.