„Členovia realizačného tímu mi už pred zápasom tvrdili, že atmosféra v mužstve je lepšia ako naposledy. Odzrkadlilo sa to na ihrisku, kde chlapci zabojovali jeden za druhého. Pravda, dopustili sa aj chýb, ktoré musíme analyzovať. Nemôžeme z tohto výsledku robiť nejakú bombu. Predviedli sme dobré veci, na ktorých sa dá budovať. Čakám však od hráčov ešte viac.“
Tentokrát bol prístup hráčov k zápasu v poriadku?
„Áno. Mužstvo sa zomklo a dokázalo, že keď drží spolu, môže hrať proti každému. Ak budú hráči jazdiť po ihrisku, dostaví sa kvalita i medzinárodné skúsenosti, ktoré možno získať len v takýchto stretnutiach.“
Čomu pripisujete vydarenú prvú polhodinu, keď sme súpera k ničomu nepustili?
„Koncentrácii, agresivite, napádaniu. To všetko hráči dobre plnili. Boli dôrazní. Škoda zakončenia. Vyskytli sa lepšie i horšie výkony, ale ako kolektív nesklamali. Ukázali, že sa dá reprezentovať so srdcom. To ma teší najviac.“
Problémom s premieňaním šancí sme sa nevyhli. Vittek mal stopercentnú už po polminúte.
„Som rád, že sa do nej dostal. Robo je mladý hráč, ktorý sa môže len zlepšovať. Možno sa zľakol, lopta mu odskočila od kolena. Asi si ju mal pustiť na trávnik.“
O Janočkovi ste vyhlásili, že by mohol byť „špílmachrom“ mužstva. V Bruseli ukázal niekoľko technických kúskov a blysol sa pekným gólom. Splnil vaše očakávanie?
„Popri pozitívach sa musí zlepšiť najmä v hre dozadu. Jeho gól bol skutočne krásny.“
Po úspešnom začiatku prišiel belgický štvrťhodinový tlak. Čo mu predchádzalo?
„Privodili sme si ho sami. Zľavili sme z dôrazu v šestnástke, brankár rýchlo vyhadzoval lopty. Keď sme pod tlakom, musíme loptu podržať. Namiesto pokojnej kombinácie sme chceli hrať rýchlo dopredu. V čase náporu súpera treba hru spomaliť, zmeniť tempo. A to sme neurobili.“
Kto predovšetkým musí zapracovať v podobných kritických chvíľach?
„Treba udržať ťažisko hry vpredu a v strede ihriska. Tak, ako sa nám to darilo v prvom polčase. Vytvárať trojuholníky a v nich hrať na jeden dotyk. Po prestávke začali voziť loptu Janočko, Reiter i Vittek. Strácali ju, veľa sa nabehali a súper získaval prevahu.“
Ako sa vám pozdávala hra obrany v jednej línii, bez libera?
„Nehrala zle. Do prestávky. Vystavila súpera niekoľkokrát do ofsajdu, ale potrebuje ešte lepšiu súčinnosť s brankárom. Pri tomto systéme musí hrať brankár takpovediac libera - ísť na niektoré centre, aby ešte viac pomohol obrane.“
Prečo sa po dohodnutom striedaní Kozáka Kratochvílom z našej pravej strany vytratila dovtedajšia istota?
„Kratochvíl vedel, že po prestávke nastúpi. Neviem, či sa zle rozcvičil. Nechápem to, všetky jeho prihrávky vlastne zakladali domáce útoky.“
Nemáte pocit, že niektorí vaši hráči po zmene strán kondične nestačili?
„Pred zápasom som im povedal, že ak chceme proti Belgičanom uspieť, musíme zabudnúť na tempo zo slovenskej ligy.“
Čo ešte chýba k vášmu trénerskemu ideálu?
„Väčší dôraz v obidvoch šestnástkach a odstránenie nebezpečných prihrávok cez celú šírku ihriska.“
Jedným zo šiestich debutantov pod vaším vedením bol aj Hlinka. Uspokojil vás?
„Odviedol si svoje, ale mal by vedieť lepšie hospodáriť so silami. Tak, aby vládal aj v závere stretnutia. Bolo na ňom vidieť, že má dlhší herný výpadok, no podal poctivý, zodpovedný výkon.“
Máte za sebou tri prípravné duely s vyše tromi desiatkami futbalistov. Ako budete postupovať v nominácii na najbližší zápas proti Japonsku?
„Keďže nejde o asociačný termín, môžem rátať len s hráčmi z našej, prípadne z anglickej ligy, ktorá má prestávku. Do Japonska pôjdem opäť s novým mužstvom. Je to škoda, lebo keby letelo toto mužstvo, prišlo by v ňom zrejme iba k minimálnym zmenám.“