Obchod s emisiami by mohol podľa odhadov svetovej banky v najbližších dvadsiatich rokoch dosiahnuť obrat 50 miliárd dolárov. Obchodovanie ako spôsob na dodržanie záväzkov o znížení ich produkcie presadzujú hlavne USA, ktoré produkujú viac ako štvrtinu všetkých škodlivín vypúšťaných do ovzdušia. Krajine by stačilo nájsť akýkoľvek štát, ktorý má v tejto oblasti veľké rezervy, a odkúpiť jeho prebytočné limity.
Vhodným partnerom na takéto obchody sa zdá Rusko, kde výroba prudko poklesla a tým sa znížila aj produkcia škodlivín. Rôzne dohody dovoľujú Rusku produkovať podstatne viac emisií, ako je v súčasnosti schopné. Podľa mimovládnych organizácií plánuje Rusko predať zahraničným firmám do roku 2012 až 500-tisíc ton nevyprodukovaných škodlivín.
Emisie z priemyslu považujú odborníci za hlavnú príčinu tzv. skleníkového efektu, ktorý ma na svedomí otepľovanie Zeme. Na riešenie tohto problému sa v Japonsku stretli v roku 1997 zástupcovia 161 krajín z celého sveta. Výsledkom bolo prijatie kjótskeho protokolu. Jeho cieľom bolo znížiť produkciu emisií o 5,2 percenta do roku 2012. USA tento dokument odmietli podpísať s tým, že by to neprimerane ohrozilo americké hospodárstvo. (rp)