
Knihy Josebu Sarrionandiu sú v Baskicku stále populárne. FOTO - INT
Španielska Asociácia literárnych kritikov udelila cenu najlepšieho básnika roka baskickému spisovateľovi Josebovi Sarrionandiovi. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby ocenený autor nebol „politickým disidentom“. Pod týmto pojmom sa v Baskicku nechápe nič iné ako to, že bol členom miestnej teroristickej organizácie ETA.
Asociácia však tvrdí, že sa nerozhodovala podľa politických, ale literárnych kritérií. No španielske médiá majú dôvod špekulovať, či je útek z basy, ktorý sa Sarrionandiovi podaril v roku 1985, dostatočným literárnym kritériom.
Vo vedení ETA sa takmer vždy niekto staral o literatúru. Títo ľudia síce neboli o nič menší ultraľavicoví fanatici ako zvyšok, vzťah k písaniu ich však robil prístupnejšími ku kritike. Medzi nich patrí aj Sarrionandia, o ktorom sa nevie nič okrem toho, čo napísal. Naposledy v októbri 1998, niekoľko týždňov po tom, ako ETA oznámila prímerie. Ocenený väzeň na úteku vtedy v baskických novinách apeloval na „zachovanie vojny“, teda teroristických aktivít.
Dnes nikto okrem veľmi úzkeho okruhu ľudí nevie, kde Sarrionandia je. Vie sa iba to, že bol členom ETA a že ho v roku 1980 odsúdili na dvadsaťsedem rokov väzenia za vraždu policajta a účasť na únose dvoch podnikateľov, ktorí odmietli platiť takzvanú revolučnú daň, ktorú si ETA pýta od baskických biznismenov.
Utiekol v júli 1985 z vari najlepšie stráženého väzenia v celom Baskicku - Martutente v San Sebastiane. Pomohol mu kamarát - spevák Imanola, ktorý väzenským správcom ponúkol koncert. Šikovný spisovateľ sa počas koncertu ukryl do reproduktorov a zutekal. Písal všetky žánre: poéziu, eseje, poviedky a iba jeden román - Lagun Izoztoa (Zamrznutý priateľ). Fiktívny príbeh hovorí o háklivej záležitosti - príslušníkoch ETA v exile. Protagonista Goio je vážne chorý a jeho priatelia sa rozhodnú, že ho zo stredoamerickej Nikaraguy prevezú do Ekvádoru. S peripetiami sa im to napokon podarí.
Sarrionandiu Asociácii španielskych literárnych kritikov navrhol Jon Cortázar, profesor na Baskickej univerzite. Predseda asociácie Miguel García Posada pre španielsky denník ABC povedal, že nomináciu prijali, pretože členovia poroty hodnotili iba literárne kvality.
Či si Sarrionandia cenu zaslúži, alebo nie, sa bude v Španielsku nepochybne debatovať týždne. Niektorí renomovaní novinári, ktorí sa baskickému terorizmu venujú roky a s literatúrou nemajú veľa spoločné, sa ale už teraz pýtajú, či asociácia nabudúce neocení trebárs nacistov.