BRATISLAVA - Mnohí súčasní politici na jeseň ukončia svoju službu verejnosti. Budú si hľadať nové pracovné miesta. Môžu sa stať pre budúcich zamestnávateľov zaujímavými pre informácie a kontakty, ktoré v politike získali. Život by im mohli skomplikovať tzv. postzamestnanecké obmedzenia. Poslanci sa však bránia ich prijatiu.
Aliancia - Stop konfliktu záujmov v ústavnom zákone na ochranu verejného záujmu navrhuje, aby politici nesmeli prijať ponuku na zamestnanie v riadiacom alebo kontrolnom orgáne právnickej osoby, o ktorej záujmoch rozhodovali v posledných dvoch rokoch.
Politik by podľa návrhu tiež nesmel počas jedného roku po odchode z verejnej funkcie prijať ponuku na zamestnanie v riadiacich a kontrolných orgánoch firmy, o ktorej záujmoch rozhodoval alebo ich ovplyvňoval.
Príklad z Českej republiky svedčí, že politici by takéto obmedzenia potrebovali. V uplynulých dňoch český denník MF Dnes zverejnil, že minister Karel Březina sa usiluje získať manažérsku funkciu v Telecome. Keď česká vláda rozhodovala o privatizácii Telecomu, Březina patril k ministrom, ktorí boli proti okamžitému predaju spoločnosti.
Mladá fronta Březinov odpor zdôvodňuje tým, že keby firmu ovládli noví vlastníci, dosadili by si tam svojich manažérov namiesto štátnych úradníkov. Iný príklad platí o ministrovi pravicovej vlády Ivanovi Kočárnikovi. Po sprivatizovaní Českej poisťovne sa postavil do jej čela. (sp)