BRATISLAVA - Pôsobenie politikov i štátnych úradníkov vo verejných funkciách upravuje zákon, no napriek tomu sa mnohí dostávajú do konfliktu záujmov. Platný zákon je už prekonaný, systém, podľa ktorého sa konflikt záujmov oznamuje, nevyhovuje. Sankcie, ktoré verejnému činiteľovi hrozia, sú nízke. Nejasné je aj overovanie údajov, ktoré politici napíšu do svojich vyhlásení parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.
Do konca marca sú ústavní činitelia a vyšší štátni funkcionári povinní odovzdať do parlamentu čestné vyhlásenie, že nevykonávajú okrem svojej funkcie žiadnu inú činnosť alebo že za ňu poberajú len plat vo výške minimálnej mzdy. Rovnako oznamujú svoje majetkové pomery.
Prijatie nového ústavného zákona o ochrane verejného záujmu sa neustále odsúva. Právnik Aliancie - Stop konfliktu záujmov Vladimír Pirošík chce veriť, že zákon poslanci schvália. Upozornil, že dôležité bude aj prijatie ďalších dvoch vykonávacích zákonov. V parlamente by sa mali objaviť v najbližších dňoch.
Zvláštne je, že nie je politická vôľa, aby sa nový ústavný zákon vzťahoval ešte na súčasných poslancov. Zákon by mal platiť až od marca 2003. Podľa nových pravidiel by písomné oznámenia o svojich majetkových pomeroch a o tom, že nie sú v iných zákonom nepovolených funkciách, predkladali až noví poslanci. Materiály už budú verejné.
Pirošík hovorí, že ich združenie presadzuje, aby pre verejných činiteľov nebolo sankciou len zverejnenie rozhodnutia o rozpore záujmov a odňatie platu alebo odmeny, ale aj možnosť udeliť pokutu. Jej výšku by stanovil osobitný zákon. Podľa Pirošíka by pokuta mala byť taká, aby sa neoplatilo byť v konflikte záujmov.
(sp)