
Na kábulskom letisku vystúpil z lietadla najprv kráľ a po ňom predseda vlády. FOTO – REUTERS
Presne o 12.20 h prešla kolóna po Ulici Majdana Hawaju, ktorá vedie z letiska do centra mesta. Policajtom sa uľavilo. Nikto nikoho nevyhodil do vzduchu a naštvaní vodiči sa po hodinách čakania mohli pohnúť. Kábulské letisko opäť začalo prijímať lety a vybavovať cestujúcich.
Napäté čakanie na kráľa sa skončilo. Muhammad Záhir Šáh (87) sa po 29 rokoch vrátil z talianskeho exilu do Afganistanu. Už od stredajšieho večera vznikali v Kábule také dopravné zápchy, že mesto bolo chvíľami úplne paralyzované.
Horkokrvní Afganci sa zúrivo vrhali na policajtov, ktorí sa z posledných síl snažili čosi povedať, ale výsledkom bol len ešte väčší zmätok. Ozývali sa nadávky a niektoré z nich boli určené aj starému monarchovi. To pre neho polícia a armáda uzavrela prakticky pol mesta, zastavili leteckú dopravu a prehliadali všetky podozrivé autá.
Nebezpečná výmena kolesa
Aby občanov vláda trochu upokojila, prakticky v rovnakom čas, keď pristálo lietadlo so Záhirom Šáhom, rozsvietili sa žiarovky vo všetkých kábulských domácnostiach, ktoré majú zavedený elektrický prúd. Táto mimoriadna dodávka energie mala dať ľuďom na známosť, že s kráľom prišli i lepšie časy. Bezpečnostné opatrenia boli mimoriadne. Niečo také nebolo, ani keď do Afganistanu priletel britský premiér Tony Blair a generálny tajomník OSN Kofi Annan. Im sa však dopredu nikto otvorene atentátom nevyhrážal. Kráľovi áno – niekoľkokrát. Preto sa jeho príchod odkladal. Na uvítaciu ceremóniu nás akreditovali už trikrát.
Do mesta v posledných dňoch pozvali výrazne posilnené ozbrojené sily. „Ochraňuj vás Alah, ak budete musieť zastaviť a vymeniť pneumatiku. Asi vás zastrelia. Prinajmenšom vás zavrú,“ povedal náš známy policajt, ktorý nás pustil na príjazdovú cestu k letisku. Pred akciou Kráľ dostal presné inštrukcie, čoho sa vyvarovať. Práve výmena kolesa mohla byť vraj krycím manévrom teroristov.
Talianski strážcovia
Opatrne s nami hovoril v predvečer veľkej operácie veľvyslanec Talianska Dominico Giorgi. „Nie je úplná pravda, že talianska vláda poskytuje Záhirovi Šáhovi garanciu bezpečnosti, len sa budeme snažiť zmierniť riziko,“ usmieval sa a bolo vidno, že bude rád, keď už kráľ bude sedieť vo svojej vile asi 300 metrov od talianskej ambasády.
Dom vyzerá na kábulské pomery luxusne, v Európe by sa však podobal stovkám bohatších obydlí. Je obohnaný vysokým múrom s ostnatým drôtom. O tom, že vnútri žije vážená osoba, svedčia len obrnené transportéry ISAF pred vchodom.
Pred vchodom každého domu na ulici je skupina Afgancov. Niektorí sú v uniforme, iní v civile. Keď chceme zastaviť a porozprávať sa s nimi, nahnevane na nás mávajú a odháňajú nás.
„Vycvičili sme kráľových strážcov a v ich výcviku budeme pokračovať i v Afganistane. Poskytli sme im vybavenie vrátane zbraní,“ hovorí taliansky veľvyslanec a je hrdý na to, že Taliansko bolo v roku 1921 prvým európskym štátom, ktorý otvoril v Kábule zastupiteľský úrad. „Asi preto si Záhir Šáh vybral útočisko u nás.“
Taliansko poslalo na tri mesiace do Kábulu i päťdesiat špecialistov na ochranu významných osôb. V tejto chvíli sú v Afganistane tak dokonale chránené iba dva objekty - americké veľvyslanectvo a jeho veličenstvo.
Stačí mu teplá voda
Obyčajní ľudia na uvítaní neboli, a tak na letisku stála iba delegácia rôznych afganských kmeňov a členovia dočasnej vlády. Premiér Hamíd Karzaj kráľa sprevádzal už z Talianska spolu so stočlenným sprievodom vo dvoch lietadlách (v ktorom sedel monarcha sa prísne tajilo). „Nový Afganistan víta všetky svoje kmene vrátane bývalého kráľa, ktorý je symbolom národnej jednoty,“ vyhlásil so zjavným uľahčením Karzaj na letisku. Nie všetci jeho kolegovia ministri sú ale rovnako nadšení. Predovšetkým predstavitelia Severnej aliancie, národnostní Tadžici zdôrazňujú, že bývalý kráľ sa vracia ako súkromná osoba a o obnove monarchie nemôže byť ani reči. Čaká ho 10. júna otvorenie Loje Džirgy - veľkého afganského zhromaždenia, a preto, ako sa šepká, možno zostane na osemnásť mesiacov na čele dočasnej vlády.
Sám Záhir Šáh však vyhlásil: „Neplánujem obnovu monarchie, neusilujem sa o moc, na život v Kábule mi stačí teplá voda, pracovňa a spálňa.“
Okrem dopravného kolapsu spôsobil Záhir Šáh ešte otras na kábulskej burze. Miestna mena významne posilnila. „Keď už prišiel i starý pán, tak bude asi chvíľu pokoj,“ konštatoval jeden z maklérov. Ostatní prikyvovali.
Autor: JAROMÍR ŠTĚTINA, agentúra Epicentrum, Kábul pre SME