
Na tradičnej party na newyorskom námestí Times Square sa zúčastnil legendárny boxer Muhammad Ali. Zhromaždilo sa tam pol milióna ľudí, aby tradične sledovali veľkú svetelnú loptu nad najvyšším domom námestia, ako sa pomaly posúva k číslici 2001.
Blízky východ sa rozlúčil s novým rokom presne tak, ako doň vstúpil – s ohrozenou nádejou na mier medzi Arabmi a Židmi. Austrálčania oslávili príchod roku 2001 veľkolepým ohňostrojom na moste Harbor Bridge v Sydney. V Číne zorganizovali laserovú šou a masovú svadbu pri stenách čínskeho múru. Prezident Ťiang Ce-min vyjadril nádej na opätovné zjednotenie s Taiwanom.
Oslavy v južnej Ázii boli skromnejšie a poznačené vojnovými konfliktmi. Sneh a prudký vietor prinútili organizátorov zrušiť oslavy v niekoľkých britských mestách. V Londýne sa zišlo 80-tisíc ľudí na Trafalgarskom námestí.
Silvester sa nezaobišiel bez zranení alebo nehôd spôsobených pyrotechnikou alebo alkoholom. Kým v Česku, Poľsku, Nemecku či vo Veľkej Británii pre nepriazeň počasia neboli vážnejšie nehody, v Moskve sa zranilo najmenej 92 ľudí. V uliciach tam bolo pol milióna ľudí a len na Červenom námestí 30-tisíc.
Vo Francúzsku boli síce parížski výtržníci tento rok pokojnejší, v Štrasburgu a Mülhausene sa však rozhorelo asi 80 automobilov. Spoločné vítanie roku 2001 prisťahovalcami sa vo švajčiarskom Allschwile zmenilo na bitku, do ktorej musela zasiahnuť polícia a francúzska pohraničná stráž.
V Ríme sa pri výbuchu petárd alebo pri ohňostroji zranilo najmenej 27 ľudí. Iba o niekoľko ulíc ďalej od opilcov, na Svätopeterskom námestí sa zhromaždili pútnici z celého sveta, aby si vypočuli novoročný príhovor pápeža Jána Pavla II.
V Neapole a v Istanbule došlo k výbuchom a v holandskom meste Volendam prišlo o život najmenej osem ľudí a 130 bolo zranených pri požiari v trojpodlažnej budove.
Španieli mali o dôvod na oslavu navyše – dva dni pred príchodom nového milénia ich počet prekročil magickú hranicu 40 miliónov. Označenie „prvé dieťa milénia“ získala ratolesť emigrantky z Rovníkovej Guiney.
(tasr, čtk, taa)