BRATISLAVA – Základnou podmienkou skúšky na detektore je dobrovoľnosť: „Platí to aj pre kriminálne vyšetrenia,“ hovorí policajný psychofyziológ Miroslav Matejík. Policajti prídu s prípadom do expertízneho ústavu často až vtedy, keď si nevedia inak poradiť.
Ak detektor ukáže, že asi klamete, pre súd to dôkaz nie je: „U nás sa detektor využíva skôr ako vyšetrovateľská pomôcka. V tomto smere sa viacerí sudcovia rozchádzajú.“ V Čechách už v minulosti niektoré výsledky použili aj pred súdom.
Psychológ sa musí na každého človeka podrobne pripraviť. Niekedy musí čítať aj celé spisy. Za deň preveria približne jednu, dve osoby. Okrem špecializovaných útvarov polície preverujú aj útvary iných ministerstiev a ľudí z inšpekcie ministerstva vnútra.
Z páchateľov chodia na detektor najčastejšie podozriví z násilnej trestnej činnosti – vraždy, znásilnenia. Ak páchateľ súhlasí so skúškou, niekedy predpokladá, že klamstvo dokáže zakryť: „Závisí to aj od šikovnosti vyšetrovateľa, ktorý mu môže povedať – prečo by ste nešli, keď ste nevinný?“
Na detektore sa môže preveriť viac oblastí. Ak je výsledok negatívny, vyšetrenie sa môže zopakovať. Pri vyšetrení jednej oblasti (napríklad, či beriete drogy) sa používajú testové formáty, ktoré obsahujú väčšinou desať otázok.
V miestnosti sedí len skúšaný so psychológom. Ten sa s ním pred začatím skúšky vždy najprv rozpráva: „Ak je osoba nervózna, musíme ju upokojiť.“ Celá procedúra trvá od troch do šiestich hodín, začína sa väčšinou ráno, človek by mal byť oddýchnutý.
Preverovaný už dopredu pozná otázky: „Povieme mu ich, každú otázku rozoberieme, aby sme mali istotu, že ju obidvaja chápeme rovnako.“ Všetky parametre, ktoré detektor skúma, súvisia so stresom, ktorý vzniká pri klamaní. Na vyhodnotenie fyziologických reakcií sú presne stanovené kritériá. Vyšetrenia sa nerobia ľuďom duševne chorým alebo postihnutým chorobami srdca a dýchania.
Jedno vyšetrenie môže stáť približne sedem– až desaťtisíc korún.
(mož)