BRATISLAVA – O posielanie telegramov je stále menší záujem a vyše stopäťdesiatročná služba, ktorá je známa už z westernov, upadá na celom svete do zabudnutia. Hoci sú telegramy klasikou, vytlačili ich e-maily, mobilné telefóny, internet, faxy.
Pre poskytovateľov telekomunikačných služieb je posielanie telegramov stratovou službou a napríklad v Nemecku ju už čiastočne zrušili. U nás telegramy ešte podávajú najmä firmy a do zahraničia ich posielajú aj politici. Najvyšší ústavní činitelia posielajú blahoprajné telegramy športovcom, novozvoleným prezidentom, víťazom volieb. Využívajú ich tiež pri smútočných udalostiach – úmrtiach významných zahraničných politikov.
„Telegrafná služba má klesajúcu tendenciu. Slovenské telekomunikácie o jej zrušení momentálne neuvažujú, pripravujeme riešenia na stabilizáciu a zatraktívnenie tejto služby,“ povedala hovorkyňa Slovenských telekomunikácií Gabriela Nemkyová.
Kým na začiatku deväťdesiatych rokov prešlo telegrafnou sieťou v Československu ročne vyše päť miliónov telegramov, vlani poslali Slováci len 319-tisíc. „Z toho 5234 do zahraničia a sedemdesiat percent všetkých telegramov podali nebytoví zákazníci,“ povedala Nemkyová.
Na poštách ľudia podali len vyše šesťdesiattisíc telegramov. „Ešte chodia, ale oproti minulosti oveľa menej. A na vidieku už nedáva na poštách telegramy skoro nik. Je to dosť drahá služba a väčšinou ju využívajú len na blahoprianie pri svadbách,“ povedala pracovníčka pošty v Bratislave.
Pri prepočte na jednu poštu vychádza, že za mesiac posielajú telegram priemerne dvaja ľudia. Viac ľudí a firiem sa spolieha na telefón (z celkového počtu 319-tisíc podali zákazníci až 237-tisíc telegramov cez telefón).
Vlani podali ľudia najviac telegramov v júni (43 166), keď je čas svadieb. Okrem mobilov a e-mailov majú telegramy konkurenciu aj v listoch, ktoré sú tiež pomerne rýchle. Počet podaných telegramov klesá každý rok zhruba o desať percent. Slovenské telekomunikácie však službu nemôžu zrušiť ani keby chceli – povinnosť prevádzkovať verejnú telegrafnú službu majú danú zo zákona. Keďže Deutsche Telecom, väčšinový majiteľ Slovenských telekomunikácií, má aj telekomunikácie v Maďarsku, telegramovú službu zastrešujeme aj pre južných susedov.
RICHARD FILIPKO