BRATISLAVA - Druhý deň snemu ZMOS sa o rozruch postaral najmä starosta obce Kuchyňa František Pálka, ktorý vyzval zástupcov miest a obcí, aby založili nový politický subjekt. Strana by sa podľa neho mala volať Slovenská občianska samospráva a mala by byť zárukou reforiem v budúcej vláde. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora si však nemyslí, že Pálkov nápad je dobrý.
„Mali by sme zobrať iniciatívu do vlastných rúk,“ povedal Pálka. „My sa chceme stať partnermi politických strán, nie ich súpermi,“ dôvodí zasa Sýkora.
Jedným z problémov, ktorý starostovia a primátori najčastejšie spomínali vo vystúpeniach, bol presun kompetencií zo štátu na samosprávu v oblasti školstva. Malo by k nemu dôjsť 1. júla.
Už v úvode snemu hovoril o obavách zo školských právomocí starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Richard Frimmel. „Stále mám pocit, akoby nás starostov a primátorov ktosi skúšal,“ povedal. Minister školstva Milan Ftáčnik však upokojoval, že „dlhy ostanú na pleciach štátu“.
Podľa Ftáčnika ministerstvo už vydalo pokyn, aby samospráva dostala polovicu peňazí z celkovej sumy na školstvo v roku 2002. Neodpustil si poznámku, že namiesto výstavby tenisového centra by peniaze mali ísť na projekt Vráťme šport do škôl.
„Politické strany by si mali uvedomiť, že fungujúca samospráva je nevyhnutným predpokladom hospodárskeho rozvoja územia,“ tvrdí bývalý vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský. Apeloval na ZMOS, aby sa zamyslelo, ako efektívnejšie vyjednávať s vládou a parlamentom.
Delegáti dospeli k spoločnému názoru, že zásadným problémom uskutočnenia tejto etapy reformy verejnej správy je nedostatok financií. Bez nich je presun kompetencií podľa ZMOS v rozpore s koncepciou reformy, ale aj s ústavou. ZMOS chce od vlády záruku, že sa presun peňazí k 1. januáru 2004 uskutoční.
Snem ukončil predseda Sýkora a označil ho za vydarený. Ocenil účasť ústavných činiteľov.
JOZEF ČAVOJEC