BRATISLAVA – Slovenskí novinári majú problémy s dodržiavaním etických zásad, sú často neobjektívni a zaujatí. U kolegov z iných médií sú však na to citliví. Prieskum, ktorý robili experti programu Phare ako súčasť Národného programu boja proti korupcii, ukázal aj to, že až dvadsať percent občanov Slovenska podozrieva novinársku obec z korupcie.
Experti skúmali našu mediálnu scénu viac ako tri mesiace. „Nestretli sme ani jedného novinára, ktorý by sa nesťažoval, že jeho kolegovia neeticky informujú o udalostiach. Každý deň sme pri monitoringu správ našli množstvo titulkov, ktoré nie sú správami, ale názormi, správ, ktoré nehovoria kto, kde, kedy, prečo, správ, v ktorých novinári neoslovili ľudí, ktorých obviňujú,“ povedal Oscar Mascarenhas, portugalský novinár a prezident tamojšej rady pre etiku. „Typické sú články a správy, v ktorých nie sú fakty oddelené od komentára novinára.“
Experti považujú za hlavný problém slabú profesionalitu. „Nehovorím, že slovenské médiá sú veľmi zlé. Myslím, že novinári to čiastočne robia zo svojej oddanosti Slovensku. Zdá sa však, že celkom nerozumejú pravidlám,“ myslí si člen Únie dánskych novinárov Peter Tygesen. Na celom svete sú podľa neho novinármi ľudia, ktorým veľmi záleží na osude ich krajiny a radi by videli, ako sa veci menia.
Vo vyspelých demokratických krajinách je podľa expertov neprípustné, aby médiá v spravodajstve priamo vyhlasovali nejaký názor za správny. „Základné právo verejnosti je: nebyť médiami ovplyvňovaná, ale informovaná. Novinári majú prinášať dostatok informácií nevyhnutných na to, aby verejnosť mohla robiť zodpovedné rozhodnutia,“ povedal Mascarenhas.
Z rôznych redakcií sa expertom sťažovali aj na tlak svojich šéfredaktorov, majiteľov či vydavateľov, aby písali, prípadne nepísali o niektorých veciach. „Novinári na Slovensku nemajú dosť práv. Mali by mať právo zúčastňovať sa na rozhodnutiach vedenia redakcie, právo nepísať proti svojmu svedomiu, právo nepracovať v redakcii, ktorá zmenila orientáciu. Zároveň majú mať právo na plat, aj keď sú prepustení pre výhrady svedomia,“ povedal Mascarenhas.
Misia nezostavila nijaký rebríček či porovnávaciu tabuľku kvality slovenských spravodajských redakcií. (mar)