LONDÝN – Státisícom britských penzistov žijúcich za hranicami svojej vlasti siahli na ľudské práva. Uzniesol sa na tom včera britský najvyšší súd. Práva penzistov boli dotknuté zmrazením ich dôchodkov potom, ako opustili Veľkú Britániu alebo dovŕšili dôchodkový vek v zahraničí.
Penzie približne 12 miliónov Britov po celom svete sú každoročne upravované o úroveň inflácie. To sa ale netýka alebo skôr dovčera netýkalo 490-tisíc britských penzistov žijúcich v Austrálii, na Novom Zélande, v Južnej Afrike, Kanade, Hongkongu, Zimbabwe a mnohých iných krajinách.
Všetko rozpútala teraz už 61-ročná Annete Carsonová, ktorá sa pred dvanástimi rokmi presťahovala do Južnej Afriky. Jej obhajca prípad staval na diskriminácii, keďže dôchodcom v Spojených štátoch, krajinách Európskej únie a šiestich iných krajinách sa penzie vyplácajú v plnej výške.
Jej prípad vzbudil pozornosť aj austrálskej vlády, ktorá eviduje 220-tisíc britských penzistov v krajine. Tá ostro vystúpila proti britskej penzijnej politike, keď už v marci minulého roka rozviazala s Britániou 42-ročnú dvojstrannú dohodu o sociálnej bezpečnosti. Zdôvodňovala to tým, že už nemá vôľu ďalej zvyšovať dôchodky britských občanov z peňazí austrálskych daňových poplatníkov. Nespokojných dôchodcov podporila aj kanadská vláda.
Británia dôvodila tým, že upravovať penzie o úroveň inflácie by bolo príliš nákladné, ročne by vyšlo asi na 330 miliónov libier.
Celkovo by doplatenie penzií za obdobie predošlých dvanástich rokov mohlo britskú vládu vyjsť na 3,2 miliardy libier. (tom)