
Dom v Yirrkala v južnej Austrálii. FOTO – AP

Glenn Murcutt.
LOS ANGELES, BRATISLAVA – Austrálsky architekt Glenn Murcutt získal tohtoročnú Pritzkerovu cenu, ktorá sa považuje za ekvivalent Nobelovej ceny pre architektúru. Glenn Murcutt s fantáziou umiestňuje svoje ekologicky premyslené stavby do krajiny. Roky sa považoval za čudáka a outsidera.
Teraz sa stal laureátom najvýznamnejšej ceny, aká sa v architektúre udeľuje. „Vytvoril neobyčajne nápaditú odpoveď krajine a klíme,“ píše sa v zdôvodnení Hyattovej nadácie v Los Angeles.
Šesťdesiatšesťročný Glenn Murcutt sa presadil v konkurencii päťsto architektov zo štyridsiatich krajín. Doteraz nikdy nebol ochotný projektovať stavby, ktoré by sa mali realizovať inde než v Austrálii. Murcutt však prednášal architektúru vo viacerých krajinách. Projektuje väčšinou obytné domy. Často majú veľmi nezvyčajné vonkajšie tvary a sú vymyslené na mieru miestnym klimatickým pomerom. Pracuje pritom aj s umením pôvodných obyvateľov Austrálie. Aj preto dáva prednosť jednoduchým materiálom a energeticky nenáročným technológiám.
Tridsať rokov, odkedy sa zaoberá architektúrou, Murcutta len utvrdilo v jeho presvedčení, že budovy nesmú „príliš zaťažovať zem“. Často musel bojovať s miestnymi úradmi, lebo jeho projekty údajne nezodpovedali predpisom. Cena, ktorú práve získal, mu však vylepší vyjednávaciu pozíciu v podobných konfliktoch. „Vzhľadom na môj spôsob života je to naozaj rozprávková cena,“ povedal Murcutt agentúre AP.
J. Carter Brown, predseda poroty Pritzkerovej ceny a čestný riaditeľ National Art Gallery of Art vo Washingtone, povedal, že Murcutt má „mimoriadne miesto v dnešnej mozaike svetovej architektúry. Nový laureát pracuje v skromnom malom štúdiou v Sydney. Čakacia listina jeho zákazníkov je veľmi dlhá, „lebo každému projektu sa intenzívne venuje a chce mu dať to najlepšie.“
Cena je dotovaná sumou stotisíc dolárov a bude sa odovzdávať 29. mája v Ríme na Piazza del Campidoglio, ktorú vytvoril Michelangelo. Udeľuje sa od roku 1979 a založil ju chicagský podnikateľ Jay A. Pritzker s manželkou Cindy. Ich rodina vlastní okrem iného medzinárodnú sieť hotelov Hyatt. Medzi doterajšími laureátmi tejto ceny sú hviezdy svetovej architektúry ako Frank Gehry, Renzo Piano a Rem Kohlhaas.
Minulý rok cenu udelili Švajčiarom Jacquesovi Herzogovi a Pierrovi de Meuron za projekt budovy Tate Modern Museum v Londýne.
(mf, dpa, ap)