DAMAŠEK, BEJRÚT - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell sa aj včera pokúšal upokojiť situáciu na Blízkom východe. Po víkendovom stretnutí s palestínskym predákom Jásirom Arafatom sa ale nedostal bližšie k riešeniu. Výraznejšiu podporu dostal len od šéfov diplomacií členských krajín Európskej únie.
Powell strávil včerajší deň mimo Izraela. V Libanone a Sýrii sa snažil presvedčiť tamojšie vlády, aby zakročili proti militantným jednotkám Hizballáhu, ktoré v posledných dňoch napádali spoza hraníc Izrael. Powell všetkých varoval: Hrozí väčší regionálny konflikt.
„Je tu veľmi reálne nebezpečenstvo, že by situácia pozdĺž izraelsko-libanonských hraníc mohla prerásť do regionálneho konliktu,“ povedal Powell po stretnutí s libanonským prezidentom Emilom Lahúdom.
Hizballáh od konca marca obnovil boje v spornej oblasti okolo Šibaá. Tá leží na pomedzí medzi Izraelom, Libanonom a Sýriou. Bejrút tvrdí, že útoky v okolí fariem Šibaá sú legitímne. Izrael na útoky odpovedá leteckými zásahmi. Obáva sa, že v čase, keď sa sústreďuje na vojenskú ofenzívu na palestínskych autonómnych územiach, by práve na hranici mohol vzniknúť druhý front. „Za zhoršenie situácie je absolútne zodpovedný Izrael,“ povedal po Lahúdovom stretnutí s Powellom libanonský minister zahraničných vecí Mahmúd Hammúd.
Podvečer sa Powell vrátil do Tel Avivu. Po víkendových rokovaniach s Arafatom a izraelským premiérom Arielom Šaronom sa k mieru nepriblížil. Jediným výstupom je Šaronov návrh na usporiadanie mierovej konferencie o Blízkom východe. Tej sa včera chytili obe strany. Arabské krajiny k nej pristupujú nedôverčivo. Upozorňujú, že bez Arafata nemá žiaden význam.
Powell ich ale upozornil, že Arafatova prítomnosť na prípadnej konferencii nie je nutná. „Samotná konferencia nie je riešením, ale je to cesta, ako priviesť strany k rokovaniam,“ povedal minister.
To si myslia aj ministri zahraničných vecí EÚ. Včera jasne podporili Powellove diplomatické snahy. Definitívne sa vzdali scenára, že by na Izrael za jeho ofenzívu uvalili sankcie. Rozpory ale celkom nezmizli. Viaceré krajiny sú presvedčené, že bez Arafata nemá zmysel. Povedal to včera francúzsky prezident Jacques Chirac, ale aj hovorca Európskej komisie Jonathan Faull. (kos, čtk, reuters)