BRATISLAVA - Štátna podpora stavebnému sporeniu sa pravdepodobne stane podobne ako vlani príčinou konfliktu medzi ministerstvom financií a stavebnými sporiteľňami. Ministerstvo totiž znovu uvažuje o zmenách, ktoré sporiteľne považujú za hrozbu súčasnému systému sporenia.
V návrhu východísk štátneho rozpočtu ministerstvo financií upozorňuje, že ponechanie súčasnej výšky štátnej prémie by spôsobilo medziročný nárast nákladov pre štát o 800 miliónov korún. „Navrhuje sa zmeniť výška štátnej prémie, resp. znížiť výšku ročného vkladu pre poskytnutie štátnej prémie, aby výdavky na štátnu prémiu v roku 2002 predstavovali maximálne 2,0 mld Sk, čo je v zásade na úrovni rozpočtu na rok 2001,“ uvádza ministerský materiál.
Stavebné sporiteľne ale majú väčšiu obavu zo zrušenia inštitútu priateľských sporiteľov. Riaditelia všetkých troch stavebných sporiteľní na Slovensku preto poslali ministerke Brigite Schmögnerovej list, v ktorom ju upozorňujú na dôležitosť existencie priateľských sporiteľov. „Je úplne jedno, čo klient urobí po šiestich rokoch sporenia s nasporenými prostriedkami a na aký účel ich použije. Dôležité je, aby šesť rokov sporil a vytváral tak fond stavebného sporenia, z ktorého sa poskytujú úvery,“ upozornil člen predstavenstva najväčšej - Prvej stavebnej sporiteľne H. G. Pfeiffer.
Argumentácia ministerstva financií sa podobá na tú, ktorú používala Mečiarova vláda, ktorá zrušila priateľských sporiteľov v roku 1997. „Dynamizácia stavebného sporenia v závere roka 2000 ukazuje, že tento nástroj podpory bytovej výstavby sa často používa ako kompenzátor poklesu úrokových sadzieb na trhu,“ konštatuje sa v správe.
Sporiteľne toto tvrdenie nepopierajú, ale zdôrazňujú význam priateľských sporiteľov. Tí totiž predstavujú kľúčový zdroj peňazí pre poskytovanie stavebných úverov. Hoci sa sami zriekajú možnosti čerpať úver aj medziúver, ich vložené peniaze tvoria fond, z ktorého sporiteľne požičiavajú peniaze na byty či opravy. Motívom priateľských sporiteľov vkladať úspory v stavebnej sporiteľni je, samozrejme, zhodnotenie ich vkladu, ktorý je vďaka štátnej prémii výhodnejšie ako napríklad termínované vklady v banke.
Po troch rokoch neexistencie inštitútu priateľských sporiteľov ho súčasná vláda v roku 1999 obnovila. Naposledy štát zasahoval do systému stavebného sporenia vlani, keď znížil výšku štátnej prémie na 30 percent.
JURAJ JAVORSKÝ