Naposledy sa nula na účte štátu objavila v auguste 1999, predtým to bolo bezprostredne pred parlamentnými voľbami. V dôsledku nedostatku peňazí štát vtedy nedokázal splácať svoje záväzky a odsúval ich v miliardových objemoch na neskoršie obdobie, aby tak mohol vykazovať len relatívne nízky deficit štátneho rozpočtu.
„Je pravda, že k 20. aprílu sa na účte štátu objavila nula. Išlo len o krátkodobý výkyv, ktorý bol bez problémov rýchle vyriešený. Za primárny problém pritom nepovažujem, koľko má štát na účte, ale či dokáže načas platiť svoje záväzky,“ povedal včera denníku SME podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Situáciu z roku 1998 a minulomesačnú považuje za neporovnateľné. „Bývalá vláda nebola schopná na konci funkčného obdobia získať prostriedky na splatenie svojich záväzkov.
Napriek tomu, že bola ochotná platiť 30-percentný úrok, niekoľko týždňov nenašla subjekty, ktoré by jej požičali dosť peňazí,“ zdôraznil. Pre nulový zostatok na účte v centrálnej banke musel štát pozdržať časť svojich platieb. „Nemám informácie, že by štát nemohol realizovať nejaký transfer. Mám informáciu o tom, že niektoré platby boli o jeden deň presunuté,“ dodal Mikloš.
Kým v roku 1998 bývalý podpredseda vlády pre ekonomiku Sergej Kozlík inicioval špeciálnu vyšetrovaciu komisiu na „preskúmanie“ nuly na účte, Mikloš na podobnú reakciu nevidí dôvod. „Kozlík mal skutočne dôvod iniciovať vyšetrovaciu komisiu. V apríli tohto roku bola situácia úplne odlišná a ministerstvo financií ju bez problémov vyriešilo samo,“ podčiarkol.
MICHAL NALEVANKO