NEW YORK – Americký prezident George Bush včera v St. Paul v štáte Minnesota predložil plán energetickej politiky. Podporil v ňom prieskum potenciálnych ropných nálezísk na americkom území, navrhol urýchlený rozvoj nových jadrových elektrární a ponúkol daňové úľavy na používanie alternatívnych energetických zdrojov.
Plán má zamedziť energetickej kríze, ku ktorej sa Spojené štáty podľa niektorých odborníkov blížia. Energetika sa dostala do centra Bushovej pozornosti už v predvolebnej kampani, ale plán nových opatrení urýchlila neutíchajúca kalifornská kríza s dodávkami elektrického prúdu a hlavne prudko stúpajúce ceny benzínu a nafty, ktoré postihujú masy Američanov.
Politicky najspornejším bodom Bushovho plánu je požiadavka na vypracovanie štúdie, ktorá má preveriť, do akej miery sú oprávnené prekážky pre ropné prieskumné vrty na federálnej pôde, a to vrátane Aljašského národného parku, ktorý ochrancovia prírody považujú za posledný nepoškodený, panenský kus divočiny na americkom území.
Bush uviedol, že ropný prieskum nemusí byť v rozpore s ochranou prírody. Prezidentovi odporcovia však tvrdia, že Bush sa tak odvďačuje ropným spoločnostiam, ktoré financovali jeho predvolebnú kampaň. Prezidentov plán kritizovali aj demokrati. Aj preto sa očakáva, že Washington čakajú mesiace vášnivých diskusií. To nepochybne oddiali veľmi očakávané zníženie cien pohonných látok.
Bush tiež navrhuje daňové úľavy vo výške desať miliárd dolárov v budúcich desiatich rokoch. Štyri miliardy pôjdu na podporu predaja áut s kombinovaným pohonom využívajúcim okrem nafty a benzínu aj elektrickú energiu a zemný plyn. Až 2000 dolárov na dom majú ponúknuť na nákup slnečných kolektorov.
Pokiaľ ide o jadrové elektrárne, Bush navrhuje zjednodušenie povoľovacieho konania. Biely dom považuje jadrovú energiu za bezpečný a pomerne výdatný zdroj elektrickej energie.
Nemenej dôležitá pre verejnosť bude požiadavka na preskúmanie štandardov účinnosti spaľovania pohonných látok v ľahkých nákladných a športových autách. Štandardy boli prijaté v roku 1975 po arabskom ropnom embargu. Teraz akúkoľvek zmenu k vyššej účinnosti blokuje Kongres USA. (čtk, reuters)