MOSKVA – Rusko a Európska únia (EU) sa včera dohodli na prehĺbení spolupráce v oblasti bezpečnosti a priblížení oboch ekonomík. Vzájomný obchod by sa mal v budúcnosti uskutočňovať v eurách. Obe strany sa dohodli „vyskúšať využitie eura vo vzájomnom obchode a ekonomických vzťahoch“, čo by sa mohlo týkať ruského exportu ropy a plynu do krajín EÚ a úverov od členov EÚ.
„Významná rola, ktorú hrá EÚ v európskej a globálnej politike, nás posúva k užšej spolupráci,“ povedal prezident Vladimir Putin svojim hosťom – švédskemu premiérovi Göranovi Perssonovi z predsedajúcej krajiny, predsedovi Európskej komisie Romanovi Prodimu a šéfovi zahraničnej politiky únie Javierovi Solanovi. „Rusko je pripravené hľadať spoločne s EÚ odpovede na globálne hrozby a výzvy, ako aj spôsoby riešenia regionálnych konfliktov.
Čečensko summit „nepokazilo“
Diskutovali tiež o ruskom vojenskom zásahu vo vzbúrenom Čečensku, nepripustili však, aby tento už 20 mesiacov trvajúci ozbrojený konflikt zatienil včerajší jednodenný summit. Obe strany sa zhodli na naliehavej nutnosti politického riešenia konfliktu s ohľadom na územnú celistvosť Ruska. Hostia kritizovali dodržiavanie ľudských práv a prechmaty ruských vojakov v oblasti počas konfliktu.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana v stredajšom rozhlasovom rozhovore pre Echo Moskvy povedal, že boli s ruskými predstaviteľmi takmer v dennom kontakte a bagatelizoval rozdielne názory na Čečensko. Znepokojenie EÚ bolo podľa jeho slov striktne humanitárnej povahy. „Nepochybujem, že zajtra bude veľmi úspešný summit,“ uviedol v predvečer stretnutia.
Podľa niektorých vyjadrení ruských predstaviteľov stavia EÚ ešte väčšie prekážky spolupráci, hoci ruská ekonomika sa zotavila z hlbokej finančnej krízy. Záverečný dokument summitu pritom priznal pokrok v ekonomickej reforme za vlády Putina.
Rusko požadalo EÚ o podporu pri svojej snahe vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). To by znamenalo koniec európskym bariéram pre ruské tovary.
Rusko a európska jednotka
EÚ sa chystá vytvoriť 60-tisícovú jednotku rýchleho zásahu, ktorá by bola schopná riešiť možné humanitárne a politické krízy v Európe. Rusko nie je voči myšlienke nepriateľské, je ale skeptické pri posudzovaní vzťahov medzi touto jednotkou a USA. V spoločnom stanovisku sa EÚ a Rusko dohodli, že sa budú navzájom informovať o vývoji bezpečnosti a obrany.
Ruskí vojaci už slúžia spolu s európskymi v silách SFOR a KFOR v Bosne a Kosove. Rusko v minulosti kritizovalo americké velenie NATO pre neschopnosť odzbrojiť albánskych rebelov. Putinov zahraničnopolitický poradca Sergej Prichoďko tvrdí, že západná politika v Kosove je „krátkozraká a veľmi nebezpečná“. EÚ súhlasila s pomocou pri rozvoji ruskej pribaltskej enklávy Kaliningradu. Bývalá základňa ruských strategických jadrových rakiet, vsunutá medzi Poľsko a Litvu, je poznačená vysokou mierou organizovaného zločinu, zdravotných a environmentálnych problémov.
Jadrový odpad
Lídri EÚ požiadali Moskvu, aby finalizovala pakt o čistení jadrového odpadu, podpísaný v roku 1999. To by umožnilo uvoľnenie miliónov dolárov na zabezpečenie jadrového odpadu. Program, v ktorom sú Nórsko a USA, by sa zameral na reaktory v odstavených jadrových ponorkách a vyhorené palivové články uložené v severnom Rusku a na polostrove Kola.
Ruská strana dosiaľ odmieta formuláciu o plnej zodpovednosti za škody pri incidentoch s jadrovým materiálom, ku ktorým by mohlo pri čistení dôjsť. Nórsko a USA tiež žiadajú Rusko, aby oslobodilo od dane a colných poplatkov príslušný materiál a zariadenia potrebné na čistenie odpadu.
(reuters, bj)