Najprísnejšie protifajčiarske pravidlá na svete zavedie Európska únia od septembra roku 2003. Európsky parlament (EP) schválil v stredu európsku normu, ktorej cieľom je znížiť úroveň nikotínu v cigaretách a odstrašiť konzumentov. Od septembra 2003 by mali byť zakázané označenia typu „mild“ a „light“, ktoré údajne zavádzajú zákazníka, že výrobky s takouto nálepkou sú menej škodlivé, píšu agentúry Reuters a AP. Legislatíva ovplyvňuje aj ostatné európske štáty i štáty mimo Európy, pretože zakazuje vývoz európskych cigariet, ktoré nevyhovujú týmto normám.
Niektoré značky vyradia
Výrobcovia cigariet sa proti novému zákonu okamžite ohradili. Tabakové firmy sa podľa AFP búria hlavne proti zrušeniu označení typu „light“ – ľahké, ktoré podľa nich predstavovali „dôležitú informáciu“ pre zákazníka. Značky ako Milde Sorte alebo Marlboro Light sa týmto nariadením stávajú v Európe ilegálnymi.
Konzumenti sa budú môcť odteraz orientovať v tom, aké silné cigatery si kupujú, len na základe obsahu škodlivín, ktorý bude povinne uvedený na obale. Horná hranica by mala byť desať miligramov dechtu, jeden miligram nikotínu a 10 miligramov kysličníka uhoľnatého. Americké cigarety žiadne zákonné obmedzenia týkajúce sa zloženia nemajú.
Šokujú už na pohľad
Tridsať percent prednej a 40 zadnej časti obalu má tvoriť varovanie, ktoré má byť čo najodstrašujúcejšie. Bude obsahovať nápisy ako Fajčenie zabíja alebo Fajčenie môže viesť k dlhej a bolestivej smrti. Európska komisia chcela pôvodne presadiť ešte výraznejšiu informáciu o škodlivosti, ktorá by zaberala až 50 percent obalu.
Iba ako odporúčanie sa dostalo do nového zákona varovanie formou šokujúcich obrázkov ľudských orgánov napadnutých rakovinou – pier alebo pľúc. Nová legislatíva odporúča ministerstvám zdravotníctva, aby uvažovali o tomto druhu antireklamy. Zástupcovia britských tabakových firiem ju označili za „nevkusnú a neúčelnú“, vláda v Londýne spolu so Švédskom, Fínskom a Belgickom už signalizovali, že sa na ich území možno objaví.
Zákon ohrozí európske príjmy
Podľa expertov vo svete fajčí viac ako miliarda ľudí a ochorenia súvisiace s fajčením nadobúdajú pandemický charakter. V Európe fajčí asi tretina dospelej populácie (v USA je to iba 22,7 percenta) napriek tomu, že 92 až 97 percent fačiarov vie o rizikách fajčenia. V Európe ročne na následky fajčenia zomiera približne pol milióna ľudí (na Slovensku je to asi 11-tisíc).
Nový zákon je čiastočne v rozpore s európskou poľnohospodárskou politikou, ktorá poskytuje ročne 900 miliónov dolárov subvencií európskym tabakovým poľnohospodárskym farmám. Zákon poškodí predovšetkým export európskeho tabaku v prospech americkej konkurencie, keď európskych vývozcov oberie o trhy v Ázii, Afrike a Austrálii, kde je tradične záujem o silnejšie cigarety.
Podľa odhadov to môže ohroziť 8000 pracovných miest a pripraviť úniu o veľkú časť z terajších 60 miliárd dolárov ziskov na daniach.
V prospech nového zákona ale hovoria štatistiky o náraste investícií do zdravotníctva, ktoré nútia Európu rozmýšľať aj o spôsoboch zníženia počtu ochorení spojených s fajčením. „Po rokoch dezinformácií tabakového priemyslu sa zdá, že posolstvo o skutočnej cene, ktorá sa platí za fajčenie, nachádza odozvu aj u nás,“ hovorí Catheline Stihlerová, britská poslankyňa EP.
Obeťou môže byť menej rozvinutý svet
Vedľajším efektom tohto zákona môže byť, že zníži počet fajčiarov v Európe a pozornosť tabakových firiem sa obráti na menej rozvinuté štáty. Nový zákon sa týka aj vyvážaných cigariet, ale neobmedzená reklama tabakových výrobkov robí z týchto krajín už aj teraz raj pre obchodníkov s cigaretami. Počet fajčiarov tu prudko rastie.
Tieto problémy vyrieši až globálna konvencia iniciovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou. Jej autori si vytýčili za cieľ globálny zákaz cigaretovej reklamy, zrušenie sponzorstva tabakových firiem, zrušenie subvencií, zavedenie opatrení proti pašovaniu tabakových výrobkov a jednotné pravidlá ich zdaňovania. Ako ukázali úvodné diskusie na začiatku mája, táto konvencia sa bude rodiť dosť ťažko. (kl)