Streda mala byť pre labouristických politikov veľkým dňom, počas ktorého zverejnia príťažlivý predvolebný manifest. Skončilo sa to úplne inak. Podpredsedu vlády Johna Prescotta vo waleskom Rhyle zasiahlo vajíčko a Prescott zareagoval ako tvrdý chlapík – utočníka zasiahla jeho päsť.
Na atraktívny volebný program sa v tej chvíli zabudlo. The Mirror namiesto manifestu na titulnej strane informoval o „manifistovi“ – pästiarovi. Táto udalosť možno labouristom priniesla to, po čom v tejto chvíli najviac túžia. Voliči si konečne poriadne všimli, že sa zvolebnieva.
Osudná lenivosť?
Zrejme najväčší strach majú labouristi v tejto chvíli z nezáujmu ľudí o voľby do parlamentu. Apatia je slovo, ktorého sa obávajú asi viac ako ktoréhokoľvek konzervatívneho politika. „Faktor volebnej apatie môže labouristov poškodiť viac ako ich rivali,“ povedal pre Reuters politický analytik Peter Kellner.
Nízka volebná účasť prihrá konzervatívcom, ktorí majú tradične disciplinovanejších voličov. Denník The Independent na to upozorňoval už pred týždňom – celá snaha labouristov môže pri nízkej volebnej účasti vyjsť nazmar.
Ako ale získať hlasy tých, ktorí skôr pošlú svoj hlas do relácie typu Big Brother, než by sa unúvali prísť k volebným urnám? Odpoveď sa hľadá ťažko. Labouristickí lídri zatiaľ vystríhajú pred sebauspokojením z náskoku vo volebných preferenciách. V Blairovej strane sa ale zároveň boja až príliš veľkého rozdielu medzi nimi a konzervatívcami. Pohodlnejší labouristickí voliči si totiž môžu povedať, že víťazstvo ich strany je isté a zostanú doma.
Labouristi veľmi dobre vedia, čo prináša nízka volebná účasť. Keď sa na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 1999 zúčastnilo úbohých 24 percent voličov, oslavovali konzervatívci bezproblémové víťazstvo.
Priamy zásah
Zatiaľ všetky predvolebné prieskumy ukazujú, že volebná účasť bude ešte nižšia ako v posledných voľbách v roku 1997. Vtedy odovzdalo hlas 71 percent voličov. Všetko nasvedčuje tomu, že 7. júna ich príde voliť ešte menej a prvýkrát od roku 1918 využije volebné právo menej ako 70 percent ľudí. Gallupov ústav včera v prieskume pre The Daily Telegraph informoval, že voliť by teraz išlo len 65 percent ľudí. Ak by sa politikom nepodarilo zmobilizovať voličov, môže sa dokonca stať aj to, že bude viac tých, ktorí nevolili, ako tých, ktorí zvolili víťaznú stranu.
Labouristi potrebujú v kampani presvedčiť ľudí, že sa im vo štvrtok 7. júna oplatí ísť voliť. Prescottova „boxerská vložka“ v tejto súvislosti napriek neodškriepiteľnej trápnosti možno získa úplne iný rozmer. Tí, čo zvyknú pozerať televíziu, totiž dostali priamy zásah.
MAREK CHORVATOVIČ