BRATISLAVA – Na dlhopisoch FNM zarobili aj podvodníci.
„Pred piatimi rokmi som podpísala zmluvu o obstaraní predaja svojho dlhopisu s firmou Akar zastúpenou Adrianom Koštom. On však nebol niekoľko mesiacov schopný dlhopis predať, tak som v januári 1998 zmluvu vypovedala. K zrušeniu zmluvy o niekoľko týždňov pristúpila aj firma Akar. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som v roku 2000 dostala oznámenie z RM-Systému, že pán Košta môj dlhopis predal“, vysvetľuje pani Mária z Bratislavy.
Polícia je dodnes v informovaní o vyšetrovaní podvodov zdržanlivá. „Objavili sa prípady neoprávneného prevádzania dlhopisov; v našich spisoch sú však zaradené ako normálne podvody, takže vám neviem povedať, koľko ich je ani koľko z nich sme vyšetrili,“ tvrdí hovorca slovenských vyšetrovateľov Stanislav Ryban.
Podľa hrubých odhadov sa počet nevyšetrených podvodov s dlhopismi pohybuje na úrovni niekoľkých desiatok tisíc. Ryban všetkým podvedeným odporúča, aby podali trestné oznámenie.
Pani Mária tak urobila pred vyše dvomi rokmi. Odvtedy jej z polície chodia iba listy, že jej prípad postupujú inému oddeleniu. „Keďže sa nič nedialo, vyžiadala som si od polície naspäť materiály, ktoré potrebujem na súdne konanie, kde podávam žalobu,“ hovorí Mária.
Z vyjadrenia RM-Systému vyplýva, že firma Akar pri prevádzaní dlhopisu zamlčala, že mandátna zmluva je zrušená. Vo februári 2000 obchodník s cennými papiermi zastupujúci spoločnosť Košta Adrian – Akar podal v mene pani Márie pokyn na priamy predaj dlhopisu FNM, ktorý bol na druhý deň vyriešený.
Pani Mária sa z RM-Systému dozvedela, že „tento pokyn bol podaný na základe plnej moci“. Od začiatku roka 1998 bola pritom mandátna zmluva rušená. Obchodníkom s cennými papiermi, ktorý dal na trhu príkaz na prevod, bola firma Goldsmith&Laroche, kde je členom predstavenstva Adrian Košta, prvý muž firmy Akar. Z výpisu z obchodného registra vyplýva, že ide o rodinnú firmu – v štatutárnych orgánoch sedia ďalší dvaja Koštovci.
Autor: tv