BRATISLAVA – Účet štátu v Národnej banke Slovenska sa v druhej polovici apríla dostal na nulu. Zopakovala sa tak podobná situácia ako krátko pred parlamentnými voľbami v roku 1998.
Správa o nulovom zostatku na účte štátu sa vtedy stala rozbuškou pre finančný trh – ministerstvo financií ochotne akceptovalo pôžičky od bánk a investorov, za ktoré platilo dovtedy nevídané úroky, a cena peňazí na medzibankovom trhu vystrelila až k 80 percentám.
V tom čase už štát zdržiaval platby, ktorých objemy sa pohybovali v miliardách.
Bývalý podpredseda vlády pre ekonomiku Sergej Kozlík vtedy na „zdramatizovanie“ situácie zriadil špeciálnu komisiu.
O dva a pol roka si už finančný trh ani nevšimol, že štát mal na účte opäť nulu. „Tie situácie sú neporovnateľné. Bývalá vláda nebola schopná na konci svojho funkčného obdobia získať prostriedky na splatenie svojich záväzkov,“ tvrdí Kozlíkov nástupca v kresle podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.
Úrokové sadzby, za ktoré si štát dnes požičiava, sa dostali pod úroveň ôsmich percent. „Svoje záväzky si štát platí. Nula na účte bola len krátkodobým výkyvom. Situáciu si ministerstvo financií vyriešilo bez problémov samo,“ zdôraznil Mikloš.
Tlak na pokladnicu štátu už podľa neho na rozdiel od roku 1998 nevyvíja ani zahraničný dlh. „Kým v rokoch 1995 až 1998 rástol zahraničný dlh v priemere o takmer 1,6 miliardy dolárov ročne, počas tejto vlády je dlh prakticky na stabilnej úrovni,“ dodal Mikloš.
MICHAL NALEVANKO
Tematicky príbuzný článok:
Na účte štátu sa opäť objavila nula