
Víťaz 22. ročníka Londýnskeho maratónu, Američan marockého pôvodu Khalid Khannouchi pózuje fotoreportérom po konci pretekov. Na malej snímke vbieha do cieľa v najlepšom svetovom čase histórie (2:05:38 ). FOTO - REUTERS
ýň sa tiež otriasli. Dvadsaťosemročná Angličanka z Nortwichu Paula Radcliffová ohrozovala vlaňajší prvý historický výkon Keňanky Catheriny Nderebovej 2:18:47 h. Tiež z Chicaga, ktorý ale Medzinárodná atletická federácia (IAAF) zatiaľ neratifikovala, takže ho niektoré štatistiky ani neuvádzajú.
Londýn týždne premáhala neskromná bežecká reklama. Direktor behu David Bedford, slávny bežec i svetový rekordér na 10 000 m zo začiatku sedemdesiatych rokov, sľuboval veľké preteky. Až tak, že na Tower hoteli, kde bývali všetky hviezdy, sa vynímal obrovský nápis vítajúci účastníkov „najväčších pretekov sveta“. Humbuk tentoraz humbukom nebol, lebo 22. ročník londýnských pretekov bol skutočne najlepším maratónom histórie.
Miliónové zabezpečenie
Smelé britské vyhlásenia podporovalo výborné finančné krytie pretekov. Na prémie mali organizátori 1,5 milióna dolárov. Veľké maratónske premiéry Pauly Radcliffovej, ale predovšetkým štvornásobného majstra sveta, dvojnásobného olympijského víťaza na 10 000 m i dvojnásobného svetového rekordéra (5000 a 10 000 m), Etiópčana Haile Gebrselassieho si Londýnčania zabezpečili astronomickým štartovným 250-tisíc dolárov. Bolo treba, Londýn mal veľkú konkurenciu. Dnes sa beží 106. ročník najstaršieho svetového maratónu v Bostone.
Na veľkých podujatiach večne štvrtá (napríklad aj na OH 2000 a MS 2001) na 10 000 m Britka Paula Radcliffová verná svojmu „obetavému“ štýlu líderky štartového poľa odkrajovala od dvadsiateho kilometra z dĺžky sama strojovým tempom s medzičasmi na hranici svetového rekordu. Postupom času si začala svojsky pomáhať kymácaním hlavy. Nohy však slúžili, hoci to Paula v cieli celkom nepotvrdila. „Nohy sú unavené, ale ostatné telo plesá šťastím,“ povedala pre BBC Radcliffová a vôbec na nej nebola poznať únava. Jej úžasný čas 2:18:56 h je jednoznačne najlepší, aký dosiahla atlétka na premiére (doteraz Japonka Joko Šibuiová 2:23:11).
Réžia vyšla i nevyšla
Londýnčania zrežírovali mužský beh na prvý čas histórie pod 2:05 h. Mal ho zabehnúť Etiópčan Haile. Ten si pozval osvedčených vodičov Worku Bikilu a Josepha Kariukiho, ktorí Gebremu asistovali pri všetkých pätnástich svetových rekordoch kariéry. Šestnásty nepribudol. Asi desať kilometrov pred cieľom sa vytvorila superelitná trojka – Keňan Tergat, Gebreselassie, Khannouchi. Taktické manévre spomaľovali rekordné tempo. Tri kilomtre pred cieľom prekvapujúco zhasol vytrvalec šprintérskych záverov Haile. Za superčasom trielil naturalizovaný Američan Khannouchi.
Khalid či Chálid začínal v rodnom Maroku pod vedením legendárneho Saida Aouitu. V USA sa najskôr živil cestnými pretekmi. Putoval z mesta do mesta, zamiloval sa i sa oženil s maratónskou rekordérkou Dominikánskej republiky Sandrou Natalovou, ktorá prevzala Aouitovu rolu manželovho kouča, navyše i rodinného ekonóma. Chálida začali zaujímať maratóny a americké štátne občianstvo.
Vytrval, hoci mal ponuky do marockého tímu. Po chicagskom svetovom rekorde 1999 sa stal pretekárom USA, ale štart na OH 2000 v Sydney i MS v Edmontone mu zmarili zranenia. „V tejto sezóne sa mi vyhli. Mal som skvelú prípravu doma v Albuquerque i Mexiku. Ak bude v Lodýne dobré počasie, môže padnúť svetový rekord,“ veštil pred pretekmi Khalid. Seba v rekordnej súvislosti takticky nespomínal a počasie mu vyšlo. Na ostrovoch svietilo slnku, hoci v celej kontinentálne Európe pršalo.
PETER FUKATSCH