
Jospin sa rozbehol medzi voličov - v Paríži sa zhováral s pouličnými predavačami pančucháčov. FOTO - REUTERS
PAŘÍŽ - Týždeň pred prvým kolom volieb francúzskeho prezidenta sa podľa prieskumov volebných preferencií očakáva boj šestnástich kandidátov s veľmi otvoreným výsledkom. Predvolebná kampaň len pomaly naberá na obrátkach a podľa mnohých zahraničných aj domácich pozorovateľov je nudná.
Podľa prieskumov sa za posledný týždeň zvýšili o jedno až dve percentá preferencie „malých“ kandidátov na úkor dvoch hlavných favoritov - obhajcu mandátu neogaullistu Jacqua Chiraca a socialistického premiéra Lionela Jospina. Tí zaznamenali doteraz najhoršie prognózy pre prvé kolo: Chirac by získal 19 percent a Jospin 17 percent hlasov.
V postupe do druhého kola ich zatiaľ nikto zreteľne neohrozuje, pretože predseda krajne pravicového Národného frontu Jean-Marie Le Pen je na treťom mieste s 9,5 percenta hlasov. Vo volebných štáboch Chiraca i Jospina však rastie nervozita, pretože mnoho voličov stále váha, komu dá svoj hlas.
Nárast preferencií outsiderov pripisujú politológovia tomu, že všetci kandidáti musia mať už týždeň rovnaký priestor v médiách a vysielajú aj predvolebné šoty.
Napriek tomu sa však debata zdá nezáživná a bez veľkých nápadov. Chirac a Jospin po piatich rokoch spoločného vládnutia v očiach mnohých voličov splývajú. Snažia sa vyzdvihnúť drobné rozdiely vo svojich programoch, ale zatiaľ príliš razantní nie sú. Väčšia bitka sa dá čakať až pred druhým kolom.
V kampani sa zatiaľ viac hovorí o osobnosti kandidátov. Až prekvapivo veľký priestor v nej majú manželky kandidátov, predovšetkým prvá dáma Bernadette Chiracová a premiérova manželka Sylviane Agacinská-Jospinová.
V prípade Chiracovej sa s niečím takým počítať dalo - už roky je úspešnou lokálnou političkou vo svojom rodnom kraji Correze. Madame Jospinová však mnoho Francúzov prekvapila. Elegantná profesorka filozofie s originálnymi myšlienkami sa až doteraz zdráhala vystupovať na verejnosti ako „Jospinova manželka“. Teraz však aj ona poskytuje rozhovory spoločenským magazínom ako Gala či Paris Match. Obhajuje manželove vlastnosti a občas prezradí aj nejakú perličku zo súkromia.
Ďalším zaujímavým momentom kampane bola Jospinova poznámka o Chiracovi, že je „unavený, starnúci a opotrebovaný“. Hoci sa 64-ročný Jospin o päť rokov staršiemu prezidentovi za tieto slová, ktoré vraj neboli adresované verejnosti, nakoniec ospravedlnil, mnoho komentátorov ich aj po niekoľkých týždňoch považuje za, paradoxne, najzaujímavejší moment ich doterajšieho súboja. Jospin sa totiž vždy veľmi kontroluje a dáva pozor na to, čo hovorí.
Vzruch do kampane priniesli útoky tortou na kandidáta ľavicového Hnutia občanov Jeana-Pierra Chevenementa a jeho centristického konkurenta Francoisa Bayroua. Ten v sobotu pykal za to, že dal v pondelok v Štrasburgu facku desaťročnému vreckárovi.
Ak o zdanlivo zábavné momenty nie je vo Francúzsku pred voľbami núdza, z pohľadu Stredoeurópana udiví, že kandidáti v podstate vôbec nediskutujú o rozšírení Európskej únie, na ktorú treba pripraviť verejnú mienku, predovšetkým francúzskych poľnohospodárov. „Duel manželiek je určite oveľa úchvatnejší,“ poznamenala dopisovateľka nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Michaela Wiegelová.
RADKA MARKOVÁ, čtk, Paríž