
Orbán sa usmieval, veď rečnil pred obrovským davom a príhovor prenášala aj verejnoprávna televízia. FOTO - REUTERS
Premiér Viktor Orbán a jeho vládna strana Fidesz tesne prehrali 7. apríla prvé kolo maďarských parlamentných volieb. Pred druhým kolom sa preto pokúšajú všetkými prostriedkami zmobilizovať svojich potenciálnych voličov. Vyvrcholením vládnej kampane bola obrovská sobotná demonštrácia v Budapešti, na ktorú priaznivcov Fideszu priviezli z celej krajiny špeciálne vlaky.
Druhé kolo maďarských parlamentných volieb 21. apríla rozhodne o viac než tretine z celkovo 386 parlamentných mandátov. Podľa predpovedí zvíťazí aj v druhom kole opozičná postkomunistická Maďarská socialistická strana. Fidesz má však ešte stále určitú nádej, že by mohol výsledok volieb zvrátiť.
Začal preto novú kampaň ešte viac v duchu národných hesiel a pravicového i ľavicového populizmu. Rétorika Fideszu je však často dosť paradoxná: opozičných socialistov vykresľujú ako komunistickú stranu z päťdesiatych rokov, ktorej vláda by vraj zvýšila zločinnosť a prestala by podporovať maďarské menšiny v susedných krajinách, ale zároveň by zvýšila cenu plynu a občania by sa s jej pomocou ocitli v područí medzinárodného a finančného kapitálu. V úmysle má vraj dokončiť aj vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros.
Do vládnej kampane sa zapája i cirkev a najmä verejnoprávne médiá, ktoré sú jednoznačne nástrojmi vládnej propagandy doteraz vládnuceho Fideszu.
Na pódiu postavenom pred parlamentom sa v sobotu objavilo množstvo známych maďarských osobností, spevákov a športovcov. Verejnoprávna televízia vysielala priamy prenos z demonštrácie súbežne na oboch kanáloch, TV Duna zo záznamu o niečo neskôr.
Medzi politikmi vystúpil aj Miklós Duray. „Osud Karpatskej kotliny vždy závisel od osudu Maďarska,“ povedal zhromaždeným Duray, podľa ktorého je národ opäť jednotný a Maďari na Slovensku podporujú Orbána. Hlavným rečníkom demonštrácie bol, samozrejme, premiér Orbán, ktorý pred skandujúcim davom a v búrkach potlesku vo veľmi emotívnom prejave zopakoval všetky zásluhy svojej vlády a žaloby na adresu opozície.
„Mnohí už zabudli, čo sa dialo v rokoch 1994 až 1998,“ určil Orbán hlavnú príčinu volebnej porážky Fideszu. Premiér na pravicového politika trochu prekvapivo opäť napadol Bokrosove balíčky, ktoré počas Hornovej socialistickej vlády stabilizovali maďarskú ekonomiku. Pripomenul aj to, že socialisti zaviedli na vysokých školách školné a zrušili prídavky pre všetkých.
„Prišiel čas, keď sa môžeme otvorene prihlásiť k tomu, že sme vlasťou pre viac než desať miliónov Maďarov,“ povedal Orbán, podľa ktorého sa, naopak, socialisti postavili na stranu Benešových dekrétov. „Je nás mnoho, ale stále nás nie je dosť,“ tvrdil premiér, podľa ktorého je povinnosťou všetkých v druhom kole priviesť k urnám čo najviac ďalších voličov Fideszu.
„Viktor Orbán sa správa ako diktátor, ktorý sa nedokáže vzdať moci,“ hovorí predseda opozičných socialistov László Kovács, podľa ktorého sa Fidesz snaží voličov zastrašiť. „Musíme ešte raz prekonať strach a ísť voliť, aby potom ďalšie štyri roky nemusel mať strach nikto,“ povzbudzoval Kovács svojich na mítingu na inom mieste Budapešti.
Novú kampaň Fideszu hodnotia politológovia rozporuplne. „Pouličné demonštrácie sa v zásade v demokracii nedajú odmietnuť,“ tvrdí filozof György Bencze. Iní to však hodnotia ako ďalší posun smerom ku krajnej pravici. Podľa Zoltána Laknera je radikálnejšia rétorika chybou. „Miesto toho, aby strana získala nových voličov, odrádza pravdepodobne i mnohých z doterajších,“ hovorí Lakner.
Autor: PÉTER DRŠATA, Budapešť pre SME