
Palestínsky prezident Jásir Arafat sa v nedeľu stretol s ministrom zahraničných vecí Spojených štátov Colinom Powellom, ale rozhovory nepriniesli konkrétne výsledky. FOTO - REUTERS
centrále v predjordánskom Ramalláhu, ktorú izraelské tanky obliehajú od decembra minulého roku. Stretnutie však neprinieslo dohodu. Powel Arafata presviedčal, aby efektívne zakročil proti palestínskym samovražedným útokom. Arafat zase žiadal ukončenie izraelskej vojenskej okupácie. Diskusia má pokračovať dnes.
Palestínska televízia v sobotu odvysielala text vyhlásenia palestínskeho vodcu Jásira Arafata, v ktorom palestínske vedenie odsúdilo „všetky teroristické akcie proti civilistom, izraelským alebo palestínskym“. Arafat v ňom ostro odsúdil terorizmus a zvlášť piatkový samovražedný atentát v Jeruzaleme. Vyhlásenie bolo zverejnené po tom, čo americký minister zahraničných vecí Colin Powell po piatkovom atentáte uviedol, že sa s Arafatom nestretne, kým verejne neodsúdi terorizmus.
Izrael si drží pozície
Izrael odmietol Arafatovo vyhlásenie a obvinil palestínskeho vodcu z „dvojakej hry“. O ukončení izraelskej vojenskej okupácie sa Powelovi izraelskú stranu zatiaľ nepodarilo presvedčiť. „Nikto si od nás nebude vynucovať žiadne rozhodnutia, ktoré by mohli ovplyvniť našu budúcnosť,“ povedal izraelský vodca Ariel Šaron.
Izraelské tanky a jednotky v sobotu prenikli do ďalších dvoch miest a dedín na palestínskych autonómnych územiach. Ariel Šaron Powelovo stretnutie s Arafatom odsúdil a nazval ho „tragickou chybou“.
Šéf americkej diplomacie sa včera stretol aj s izraelským premiérom Arielom Šaronom. Ten včera palestínskym ozbrojencom v betlehemskej Bazilike narodenia Pána navrhol, aby sa buď postavili pred súd v Izraeli, alebo pristúpili na vyhostenie do inej krajiny.
Asi dvesto ozbrojencov sa do baziliky skrylo 2. apríla. Spolu s nimi tam je tridsať mníchov a nezistený počet civilistov. Celý areál je obkľúčený izraelskými vojakmi. Podľa armádnych zdrojov asi tridsiati z nich sú „skutoční teroristi“.
Izraelský najvyšší súd včera povolil armáde pokračovať v pohreboch zabitých Palestínčanov v utečeneckom tábore Džanín. Reagoval na podozrenie arabských poslancov izraelského parlamentu, že údajne zmasakrované telá chceli vojaci uložiť do neoznačených hrobov. Podmienkou je prítomnosť zástupcov Mezinárodného výboru Červeného kríža. Telá potom odovzdajú rodinám.
Západný breh sprístupnený médiám
Predstavitelia izraelskej armády vyhlásili, že rušia rozsiahly zákaz vstupu do okupovaných palestínskych oblastí na západnom brehu. Novinárom sa tak čiastočne zlepšia pracovné podmienky.
Obmedzenie však zostane v platnosti v troch kľúčových lokalitách. Patrí tam centrála Jásira Arafata v Ramalláhu, betlehemská Bazilika narodenia Pána a mesto Džanín, kde sa uplynulý týždeň odohrali najkrvavejšie bitky v rámci sedemnásť dní trvajúcej izraelskej ofenzívy.
Rozhodnutie armády je odpoveďou na narastajúce protesty predstaviteľov médií.
„Umožňujeme vstup žurnalistov do rôznych oblastí kontrolovaných izraelskými brannými silami,“ uviedol hovorca armády podplukovník Olivier Rafowicz. Vstup si však naďalej bude vyžadovať koordináciu s armádou a niektoré zo zón „zostanú uzavreté s ohľadom na operačné dôvody, ktoré pre novinárov predstavujú riziko“. (čtk, tasr)