BRATISLAVA – Finančné problémy štátu budú tento rok najväčšie za celé obdobie Dzurindovej vlády. Ministerstvo financií vypracovalo varovný materiál, kde vyčísľuje riziká štátneho rozpočtu na 26 miliárd korún, ktoré môžu štátu do decembra chýbať. Dnes o nich budú hovoriť ekonomickí ministri.
„Musíme upozorniť vládu aj poslancov, že situácia je napätá. Našou snahou je predísť týmto rizikám,“ povedal hovorca ministra financií Peter Papanek.
Riziká vznikli nafúknutím príjmov štátneho rozpočtu v čase jeho prípravy. „V dosiahnutí dodatočne navýšených príjmov sa prejavujú najväčšie riziká,“ hovorí správa ministerstva.
Hoci je dnes jasné, že príjmy nedosiahnu želanú úroveň, „predkladajú sa návrhy zákonov, ktorých prijatie môže tieto riziká výrazne zvýšiť,“ dodáva ministerstvo.
Najväčšie nebezpečenstvo je v precenení daňových príjmov, v odhade zisku centrálnej banky či v realizácii návratných finančných výpomocí. „Sumarizácia naznačených rizík v oblasti výpadku príjmov predstavuje približne 20 miliárd korún,“ hovorí ministerstvo.
Stranu výdavkov zasa ohrozujú rastúce sociálne výdavky, platy štátnych zamestnancov či zadlženosť krajských úradov.
Ekonómovia majú obavy najmä z toho, že riziká ešte viac prehĺbia mínusové hospodárenie štátu. Podľa ministerstva financií by mohol vzrásť deficit z plánovaných 3,5 až na 5,5 percenta z HDP. „Dodržanie stanoveného verejného deficitu predstavuje záväzok vlády a jeho nesplnenie by určite znížilo investičnú dôveryhodnosť celého Slovenska,“ myslí si analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Vyšší deficit by sa mohol odraziť na raste úrokových sadzieb, spomalení investícií a ekonomického rastu. „Následky by teda mohli byť nedozerné,“ doplnil analytik.
Perspektívu zhoršuje aj vývoj zahraničného obchodu. Podobná kombinácia spôsobila krízu v roku 1998. „Pri vyčerpaní privatizačných zdrojov slúžiacich na pokrytie zahraničného deficitu v budúcom roku môže Slovensko paradoxne čakať ten istý scenár,“ upozornil Pätoprstý.